Erişilebilirlik

Avrupa Birliği Yetkilisinden Suriye'ye Övgü


Üst düzey bir Avrupa Birliği yetkilisi Ortadoğu’da Suriye’nin rolünün çok önem taşıdığını belirtti. Bu sözler Suriye’nin uluslararası toplumla ilişkilerinin düzeldiğini gösteren yeni bir belirti olarak yorumlanıyor.

Avrupa Birliği’nin Dış İlişkiler’den Sorumlu Yetkilisi Benito Ferrero Waldner dün Şam’da, Devlet Başkanı Beşar Esad’la, İsrail’in Gazze operasyonu da dahil olmak üzere, bölgesel ilişkileri değerlendirdi.

Ferrero Waldner Avrupa Birliği’yle Suriye arasındaki ortaklık anlaşmasını da ele aldıklarını ve bu Birliği’ne üye ülkeler, siyasi sebeplerle anlaşmayı imzalamamıştı.

Suriye, eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri’nin öldürülmesi olayıyla ilgisi olduğu iddialarını reddediyor.

Bu arada Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa Arap ülkeleri arasındaki ilişkileri görüşmek üzere Şam’da bulunuyor.

Amerikan Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu’nun Başkanı Senatör John Kerry de bu hafta Suriye’ye gidiyor. Şam hükümetiyle işbirliği kurulmasını savunan Senatör Kerry, bu ülkeyi Beyaz Saray adına değil Kongre adına ziyaret edecek. Kerry’nin bürosundan yapılan açıklamada, Senatör’ün Suriye’yi, Ortadoğu’da verimli bir rol üstlenmeye teşvik etmeye önem verdiği kaydedildi.

Mısır ve Ürdün’ü ziyaret etmiş bulunan Senatör Kerry 23 Şubat’ta tamamlayacağı ziyarette, İsrail ve Filistin topraklarına gidiyor.

XS
SM
MD
LG