Erişilebilirlik

Obama Teşvik Paketini Kabul Eden Kongre'yi Övdü


Başkan Barack Obama, teşvik paketini kabul ettiği için Kongre’yi övdü. Başkan haftalık konuşmasında, teşvik paketini ekonominin düzelmesi yolunda atılan en önemli adım olarak tanımladı.

Kongre, 787 milyar Dolar'lık ekonomiyi canlandırma paketini dün onaylamıştı. Senato’daki oylamada, paket için yalnızca üç Cumhuriyetçi senatör evet oyu kullandı. Temsilciler Meclisi’ndeki oylamada ise tek bir Cumhuriyetçi milletvekili bile evet oyu vermedi.

Cumhuriyetçiler adına konuşan Senatör Lisa Murkowski, partisinin teşvik paketini desteklediklerini, ancak planın getirdiği ek mali yüklere itiraz ettiklerini söyledi. Murkowski, plan yüzünden aşırı borçlanmaya gidileceğini söyledi.

Pakette altyapı, sağlık ve enerji projeleriyle düşük gelirli ailelere vergi indirimi olarak 311 milyar Dolar ayrılmış bulunuyor.

Yeni Öncelik Alanları

Teşvik paketinde yaklaşık 4 milyon kişiye istihdam sağlanması ve talebin canlandırılmasıyla Amerikan ekonomisindeki durgunluğa son verilmesi hedefleniyor. 787 milyar Dolar'lık kaynağın yüzde 65’i altyapı yatırımlarına, yüzde 35’i vergi kesintilerine ayrılmış durumda.

Teşvik paketinde yer alan maddeler uyarınca bireylere 400 Dolar; çiftlere 800 Dolar vergi kesintisi sağlanacak. Pakette üniversite öğrencilerine 2500 Dolar’lık vergi indirimi yapılması öngörülüyor. İlk kez ev alacak vatandaşlara 8000 Dolar vergi kredisi sağlanırken, sosyal sigorta sisteminden yararlananlara 250 Dolar ödeme yapılacak. Ekonomik durgunluk nedeniyle işini kaybedenlere sağlık ve işsizlik sigortası için ek kaynak ayrılıyor.

Cumhuriyetçiler tasarı metninde yer alan bazı harcamalara şiddetle karşı çıkıyordu. Bunlar arasında, örneğin, Broadband Internet altyapısına yatırım için 7,2 milyar Dolar ve hızlı tren sistemi için 9,3 milyar Dolar gibi harcamalar sıralanıyor. Cumhuriyetçilerin muhalefeti sonucu okul inşaatı için ayrılan kaynak önemli ölçüde kesildi. Yine de eğitim programlarına yaklaşık 100 milyar Dolar ayrılmış durumda.

Harcama paketinde ulaştırma projeleri için 48 milyar Dolar, enerji projelerine 50 milyar Dolar kaynak ayrılıyor. Pakette ayrıca sağlık sistemine yatırım yapılması öngörülüyor. Başkan Obama’nın teşvik paketinde eyalet ve yerel yönetimlere yaklaşık 100 milyar Dolar kaynak aktarılacak.

Uzmanlar 14 trilyon dolarlık Amerikan ekonomisinin 787 milyar Dolar’lık bir teşvik paketiyle ne derece canlanacağı konusunda temkinli. Ancak ekonomistler piyasalara bir şekilde kaynak enjekte edilmesinin kısa dönemde olumlu etki yapacağı görüşünde birleşiyor. Uzmanlar vergi iadesinin harcamaya dönüşmesiyle ekonominin kısa dönemde canlanabileceği görüşünde. Ancak 2008 yılındaki vergi iadesi istenen etkiyi göstermemişti. Uzmanlar, Amerikan ekonomisinin canlandırılması için vergi iadesinin tek başına yeterli olmayacağına dikkati çekiyor. Öte yandan bazı ekonomistler atlyapı yatırımlarının inşaat sektörünü hareketlendireceği için olumlu etki yapacağı görüşündeyken, bazıları bu tür yatırımların zaman aldığına dikkati çekiyor.

XS
SM
MD
LG