Erişilebilirlik

Kongre Üyesinden Türkiye'ye Sert İfadeler


Ermeni lobisinin desteklediği isimlerden Demokrat Partili New Jersey Milletvekili Frank Pallone Amerika Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Türkiye’ye yönelik sert ifadeler kullandı.

Pallone, Temsilciler Meclisi'nde 787 milyar dolarlık teşvik paketinin onaylanmasından hemen sonra yaptığı konuşmada Türkiye’yi “ikiyüzlülükle” suçladı. Pallone, Türkiye’de İsrail’e yönelik suçlamaların arttığına ve Ankara’nın Sudan hükümetiyle yakınlaştığına dikkati çekerek Türkiye’nin 1915 olaylarını soykırım olarak tanımamasını “ikiyüzlülük” olarak niteledi.

Pallone kürsüde yaptığı konuşmada Gazze operasyonu nedeniyle İsrail hakkında suçduyurusunda bulunan Mazlum-Der’in İsrailli yetkilileri soykırım işlemekle suçladığına; aynı zamanda da Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir’in Ankara’da ağırlandığına dikkati çekti.

Soykırım işlemekle suçlanan Sudan hükümeti Darfur bölgesinde en az 300 bin kişinin ölümü, en az 1 milyon kişinin de mülteci durumuna düşmesinden sorumlu tutuluyor. El Beşir geçen yıl Ankara'yı ziyaret etmişti.

Pallone, Türkiye ve Sudan arasında “soykırım olaylarının inkar edilmesi açısından benzerlikler bulunduğunu” ileri sürdü.

New Jersey Milletvekili Frank Pallone, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İsrail ve Gazze konusundaki açıklamalarını da eleştirdi.

“Ankara’da derin bir riyakarlık var” sözlerini kullanan Pallone, “aynaya bakın, tarihinize bakın, 1,5 milyon Ermeni’nin öldüğünü kabul edin” diye konuştu.

Pallone, 1915 olaylarının “soykırım” olarak tanınması çağrısında bulunan yeni bir tasarıyı hazırlayan milletvekilleri arasında yer alıyor. Ermeni iddialarına ilişkin taslak metin Pallone’un yanısıra, Demokrat Partili California Milletvekili Adam Schiff, Cumhuriyetçi Partili California Milletvekili George Radonovich ve Cumhuriyetçi Partili Illinois Milletvekili Mark Kirk tarafından hazırlandı. Tasarsının Nisan ayına kadar Temsilciler Meclisi’ne sunulması bekleniyor.

XS
SM
MD
LG