Erişilebilirlik

13 Şubat Amerikan Basınından Özetler


New York Times,ekonomiyi canlandırma paketini, bütün eksiklerine rağmen, olumlu yönde atılmış bir adım olarak görüyor. Gazete, krizden çıkışta bundan sonra atılacak adımların da büyük önem taşıdığını belirtiyor ve şunları yazıyor:

"Konutlara haciz konmasını önleyecek ve bankacılık sektöründe istikrarı sağlayacak yeni adımlar atılmadıkça, konut fiyatlarındaki düşüşü ve kredi sıkıntısını aşmak mümkün olmayacaktır. Obama’nın ilk bütçesi yeni yönetimin ekonomik hedeflerini hayata geçirmesi açısından büyük önem taşıyor. Obama, uzlaşmacı davranmayan ve ekonomik sorunların çözümüyle ilgilenmeyen Cumhuriyetçileri ikna etmeye çalışmamalıdır. Eğer Cumhuriyetçiler bütçe tasarısına karşı oy kullanmak istiyorlarsa, işlerini veya evlerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olan vatandaşlara da bunun nedenini anlatmalıdırlar."

Washington Post ekonomiyi kurtarma paketinin işe yarayıp yaramayacağının belirsiz olduğunu yazıyor. Paketi mali bir kumar olarak gören gazete, yine de bu riskin alınması gerektiğini savunuyor:

"Paketin kendisi de, hazırlanma süreci de mükemmel değildi. Sonuçta, Obama’nın önerdiği 775 milyar dolarlık paket, 14 milyar dolar fazlasıyla kabul edildi. Yüzde 40 olması öngörülen vergi indirimleri deyüzde 36 olarak geçti. Kongre bu uzlaşmayı kabul ederse, Obama zaferini ilan edebilir. Bu paket, kredi musluklarının yeniden açılmasını sağlayacak önlemlerle birlikte, ekonomideki kötü gidişatı durdurabilir."

USA Today kurtarma paketlerinin uzun vadeli maliyetlerine değiniyor. Gazete, bu paketlerin maliyetinin ya borç alarak ya da para basarak karşılanacağını kaydediyor:

"Vergi oranlarının artması ve sosyal harcamaların azalması kaçınılmaz görünüyor. Halen dünyadaki yatırımcılar dolar almak ve Amerika’ya borç vermek için yarışıyorlar. Çoğu iktisatçı, yaşanan krizin büyüklüğü karşısında kamu harcamalarının artması gerektiğini düşünüyor. Ancak kısa bir süre sonra, bu faturanın nasıl ödeneceğini düşünmek zorunda kalacağız."

Boston Globe İsrail’de seçim sisteminin siyasi istikrarsızlık yarattığını yazıyor:

"Seçim sonuçları, İsrail ile Filistin arasında iki devletli bir uzlaşma bekleyenleri hayal kırıklığına uğrattı. Eğer Netanyahu, yabancı düşmanı Avigdor Lieberman’ın partisiyle bir koalisyon kurarsa ve merkez partilerden hiçbiri bu koalisyona alınmazsa, ortaya yine bildik bir tablo çıkacak. İsrail-Filistin anlaşmazlığının bir tarafında aşırı uçların güçlenmesi, diğer taraftaki aşırı uçları da güçlendirecek."

XS
SM
MD
LG