Erişilebilirlik

11 Şubat Amerikan Basınından Özetler


Washington Post Maliye Bakanı Timothy Geithner’in banka kurtarma operasyonunun ikinci bölümüyle ilgili açıklamasını tatmin edici bulmuyor. Gazete, Geithner’in bir eylem planından çok, bir bakış açısı açıkladığı görüşünde.

"Belki de bankaların nasıl kurtarılacağı konusunda daha dengeli bir çözüme ulaşmak için biraz daha tartışmak gerekiyor. Ancak ortaya çıkacak sonuç her halükarda, batık krediler için bankalara veya bu kredileri alacak özel yatırımcılara ya da her ikisine birden sübvansiyon uygulanmasını içerecek. Anlaşılması kolay bazı siyasi nedenlerden dolayı Obama yönetimi bu kaçınılmaz sübvansiyonun miktarını en düşük düzeyde tutmak istiyor. Dün Geithner’in yaptığı açıklama, bankaları kurtarma konusunda vergi mükelleflerinin üstleneceği yükün mümkün olduğunca uzun bir süre, belirsiz tutulacağını gösteriyor. Böylece piyasaların beklediği kararlı bir yaklaşım, bir kez daha ertelendi."

New York Times da Geithner’in banka kurtarma planının ikinci bölümüyle ilgili açıklamalarının belirsizliği arttırdığı yorumunda bulunuyor. Gazete, Geithner’in sadece genel bir çerçeve çizdiğini yazıyor.

"Geithner, yeni bir kurtarma planı ve böyle bir plan için gerekli olan bir takvim açıklamadı. Kamu ve özel sektörün birlikte oluşturacağı ve bankaların 500 milyar dolar ila bir trilyon dolar değerindeki batık kredilerini alacak ortak bir yatırım fonu kurulmasından bahsetti. Ancak bu fonun nasıl çalışacağına değinmedi. Ayrıca bu fona dahil olacak özel yatırımcılara ne tür bir sübvansiyon uygulanacağı konusuna da girmedi. Zor durumdaki bankalara yapılacak sermaye aktarımının ayrıntıları da belirsiz kaldı. Ekonomiyi canlandırma paketinin başarısı banka kurtarma paketinin başarısına bağlı. Bu nedenle yönetim bir an önce ayrıntıları netleştirmeli ve kamuoyunda oluşan soru işaretlerine net cevaplar vermelidir."

Boston Globe Obama yönetimini ekonomiyi canlandırma planı konusunda Cumhuriyetçi senatörlerle yaptığı pazarlığa tepki gösteriyor. Gazete, Obama’dan özellikle eğitim harcamaları konusunda taviz vermemesini istiyor.

"838 milyar dolarlık pakete destek veren üç Cumhuriyetçi senatör, eğitim harcamaları için eyaletlere verilecek 40 milyar dolarlık yardımın da paketten çıkarılmasını sağladı. Obama, ekonomiyi canlandırma paketini Demokrat bir başkanın mı yoksa üç senatörün mü belirleyeceğine karar vermelidir. Halen 40’ı aşkın eyalet bütçe açığı sorunu yaşıyor. Eğer federal hükümetten destek alamazlarsa, bu eyaletlerde kamu çalışanları işlerini kaybedecek ve kamu hizmetleri aksayacak. Obama, eyaletlere ve okullara ayrılan paranın yeniden teşvik paketinde yer almasını istediğini söylüyor. Eğer bu isteğinde samimi ise, bunu gerçekleştirmek için harekete geçmelidir."

Los Angeles Times İsrail’de Benjamin Netanyahu’nun İran’da da Muhammed Hatemi’nin yeniden aday olmasını Ortadoğu’da fazla lider yetişmemesine bağlıyor. Ancak gazete, bu durumun sadece İran ve İsrail’le sınırlı olmadığını da vurguluyor.

"1999 seçimlerinde ağır bir yenilgiye uğrayan Netanyahu’nun yeniden siyaset sahnesine çıkması şaşırtıcı bir gelişme. Ancak barış sürecinde hayal kırıklığına uğramış ve güvenlik kaygıları artmış bir ülkede bu anlaşılabilir bir gelişme. İran’da ise orta sınıflar Hatemi iktidarındaki refah dönemini özlüyor. Ahmedinecad’a göre çok daha ılımlı olan Hatemi’nin dönüşü Obama yönetimi ile İran arasında anlamlı bir diyalog sürecinin başlamasını sağlayabilir. Elbette Ortadoğu’da yeni yüzlerin ve yeni fikirlerin ortaya çıkması çok daha hoş olurdu ama 2010 California valilik seçimlerinde de en güçlü aday yine Jerry Brown değil mi?"

XS
SM
MD
LG