Erişilebilirlik

ABD Adalet Bakanlığı 'Devlet Sırlarını' Gözden Geçirecek


Amerika Adalet Bakanı Eric Holder, hükümet aleyhinde dava açılmasını önlemek için gerekçe gösterilen tüm devlet sırlarının yeniden gözden geçirilmesini emretti.

Kararı açıklayan bakanlık sözcüsü, devlet sırrı iddialarının yasalara uygun şekilde gerekçe gösterilip gösterilmediğinden emin olmak istediklerini belirtti.

Ulusal güvenliği tehlikeye atacak bilgilerin korunmasının önemine değinen sözcü, yine de bu ayrıcalığın Amerikan, halkının bilme hakkına sahip olduğu bilgileri saklamak için kullanılmaması gerektiğini söyledi.

Bush yönetimi döneminde Adalet Bakanlığı, özellikle kişilerin mahkeme kararı olmadan dinletilmesiyle ilgili dava açılmasını engellemek amacıyla “devlet sırrı” ayrıcalığından yararlanmıştı.

Bununla birlikte Merkezi İstihbarat Örgütü CIA’nin, zanlıları sorgulamak üzere uçaklarla gizlice üçüncü ülkelere nakletme programıyla ilgili dava açılmasını önleme girişimi devam edecek. Devlet sırrı ayrıcalığından yine yararlanmaya hazırlanan Adalet Bakanlığı, bu girişimi de Bush yönetimi döneminde başlatmıştı.

XS
SM
MD
LG