Erişilebilirlik

TSK Korsanlarla Mücadele İçin Gemi Gönderiyor


Aden Körfezi ve Somali açıklarına korsanlarla mücadele için Türk savaş gemileri gönderilmesine ilşikin tezkere Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi. Tezkereye, Demokratik Toplum Partisi dışında muhalefet partileri de “evet” oyu verdi.

Tezkereye göre Türk savaş gemileri bir yıl boyunca, ticari gemilere refakat ve koruma sağlayacak. Denizde müdahale gücüne sahip olacak Türk askeri herhangi bir kara harekatına katılmayacak. Tezkere Türk askerine; şüphe duyulan ticari gemileri telsizle sorgulamak, bayrak devletinin rızası halinde bu gemilere çıkmak, geminin bayraksız olması durumunda uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde müdahalede bulunmak, korsanların kullandığı tekne ve botları durdurup etkisiz hale getirmek veya el koymak, korsanları yakalayıp gözaltına almak, Türk vatandaşı olmayan korsanları haklarında cezai işlem yapacak devlet makamlarına teslim etmek izinlerini veriyor. Tezkerede, bölgede bugüne kadar 500'e yakın korsanlık, deniz haydutluğu, silahlı soygun vakası yaşandığı, 2008 yılı sonu itibariyle üçü Türkiye bağlantılı 15 gemi ve 37'si Türk olmak üzere 300'ü aşkın da denizcinin rehin alındığı kaydedilirken, bir Türk gemisinin halen korsanların elinde olduğu bilgisi de yeraldı.

Tezkere gereğince, Türkiye Cumhuriyeti Gemisi (TGS) Giresun fırkateyni ve mürettebatı için 17 Şubat Salı günü Marmaris'teki Aksaz Üssü'nde uğurlama töreni düzenlenecek. Törene, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç da katılacak.

Tezkere üzerinde TBMM Genel Kurulu'nda yapılan görüşmelerde hükümet adına konuşan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, hiçbir ülkenin tek başına korsanlarla başedecek imkana sahip olmadığını belirtirken, korsanlarla mücadele konusunda Amerika'nın öncülüğünde BM Ortak Gücü kurulduğunu, Türkiye'nin de bu güce desteğinin önemli olduğunu söyledi.

Hükümet tezkeresinde de BM'nin bu konudaki beş ayrı kararı anımsatılırken, AB'nin de bölgede başlattığı operasyona İngiltere, Fransa, Yunanistan, Hollanda, Almanya, İtalya, Belçika, İsveç ve İspanya'nın katıldığı belirtildi. Türkiye'nin Türkiye Cumhuriyeti Gemisi (TCG) Gökova Fırkateyni ile sınırlı görevler üstlendiği bölgede NATO operasyonu da 12 Aralık 2008'de sona ermişti. Korsanların kaçırdığı Neslihan, Karagöl ve Boğaziçi Harikası isimli Türk gemileri konsanların istediği fidyeler ödendikten sonra serbest bırakılmıştı.

XS
SM
MD
LG