Erişilebilirlik

Senato Teşvik Paketini Onayladı


Amerikan Senatosu, 838 Milyar dolarlık ekonomiyi canlandırma paketini onayladı. Senato’nun paketi 37’ye karşı 61 oyla kabul etmesi Başkan Obama için önemli bir siyasi zafer sayılıyor.

Temsilciler Meclisi daha önce paketin daha farklı bir şeklini kabul etmişti.

Temsilciler Meclisi de 819 milyar dolarlık bir teşvik paketi hazırlamıştı. Temsilciler Meclisi tasarısında harcama dilimi daha yüksek. Şimdi, Senato tasarısıyla, Temsilciler Meclisi tasarısı arasındaki farklar giderilecek. Kongre'nin iki kanadı uzlaşmaya vardıktan sonra tasarının son şekli oya sunulacak. Onaylandığı takdirde de Başkan Obama'nın imzasına sunularak yürürlüğe girecek.

Ancak Temsilciler Meclisi Harcama paketinin son şeklinde de harcamaların arttırılması konusunda ısrar ederse tasarının son şeklinin Senato'da onaylanması yine zora girebilir. Cumhuriyetçiler harcamaların bu kadar arttırılmasına karşı çıkıyor. Dolayısıyla Başkan Obama'nın tarafların uzlaşması için yaptığı baskıyı arttırması bekleniyor.

Paketin yürürlüğe girmesi için yoğun kampanya yapan Obama sürekli bir an önce harekete geçilmezse ekonomik krizin Amerikalılar için felakete dönüşeceği uyarısında bulunuyor.

Obama Halka Gidiyor

Başkan Barack Obama, ekonomiyi canlandırma planıyla ilgili tartışmanın “soyut rakkamlar” değil evlerini ve işlerini kaybeden gerçek insanlarla ilgili olduğunu söyledi.

Florida’da bir kapalı salon toplantısında konuşan Obama, Amerikan halkının ekonomiyi canlandıracak önlemleri bekleyecek vakti olmadığını belirtti. İş yaratmanın her partiye düşen bir görev olduğunu belirten Obama, zor durumdaki evsahiplerine mümkün olan her yardımın yapılacağı sözü verdi.

Obama bu açıklamaları, Senato’nun 838 milyar dolarlık paketi onaylaması sırasında yaptı.

Obama’nın konuşma yaptığı Fort Myers kenti, Amerika’nın en fazla haciz ve en yüksek işsizlik oranına sahip yerlerinden biri. Obama dün de Indiana eyaletinin Eckhart kasabasında bir konuşma yapmıştı.

Finans Sistemi İstikrar Planı Açıklandı

Amerika Maliye Bakanı Timothy Geithner, finans sisteminde istikrar sağlanması için yeni bir plan açıkladı.

Geithner, özel şirketlerin batık konut kredilerini satın alması için devlet desteği sunulacağını; kredi piyasasını rahatlatmak için finansman sağlanacağını ve haciz tehlikesi altında olan ev sahiplerine destek verileceğini bildirdi.

Yeni kurtarma planının özel sektörden de destek bulmasıyla piyasalara 2 trilyon dolar kaynak sağlayabileceği belirtiliyor. Ancak Geithner, şimdilik kongre'den ek ödenek istemeyeceklerini söyledi.

Yeni plan an, Bush yönetimi döneminde onaylanan 700 milyar dolarlık kurtarma paketini önemli ölçüde değiştiriyor.

Geithner vergi mükelleflerinin kredi krizine yol açan finans şirketlerine ek destek sunulması konusunda isteksiz olduğunu bildiklerini ancak bu şirketlerin denetleneceğini söyledi.

800 Milyar Dolarlık Canlandırma Paketinin Etkileri

Amerikan Kongresi'nin gündemindeki teşvik paketini ve bunun yeterli olup olmayacağını Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Washington Temsilcisi Abdullah Akyüz değerlendirdi.

Akyüz, bu paketin de Amerikan ekonomisinin canlandırılması için yeterli olmayabileceğini düşünüyor.

Akyüz'le yaptığımız söyleşiyi sağ üst köşedeki bağlantıya tıklayarak dinleyebilirsiniz.

XS
SM
MD
LG