Erişilebilirlik

10 Şubat Amerikan Basınından Özetler


New York Times Başkan Obama’nın ekonomiyi canlandırma programını bir an önce kabul etmesi için Kongre’ye yaptığı çağrıyı destekliyor. Ancak gazete, programda bazı değişikliklerin de gerekli olduğunu yazıyor:

“Temsilciler Meclisi ve Senato temsilcileri bu hafta farklı taslakların tek metne indirilmesi için bir araya gelecek. Oluşacak ortak metinde en muhtaç durumdaki vatandaşlara yardımcı olacak en etkili önlemlere yer verilmelidir. Bu konuda Obama’ya büyük görev düşüyor. Yaşanan sorunun büyüklüğü karşısında 800 milyar dolarlık programın da yetersiz kalacağı görüşü giderek öne çıkıyor. Obama yönetimi ileride Kongreden daha fazla ödenek istemek durumunda kalırsa, ilk programın mümkün olan en iyi biçimde hazırlandığını ispat etmek zorunda kalacak.”

Washington Post da ekonomiyi teşvik paketinin içeriğinin hala netleşmediğine dikkat çekiyor. Gazete, Kongreye bir an önce paket üzerinde uzlaşması çağrısında bulunuyor:

“Obama’nın dün akşam da söylediği gibi, ekonomik teşvik programına büyük bir ihtiyaç var ve tasarının bir an önce Kongreden geçmesi gerekiyor. Temsilciler Meclisi ile Senato’nun gündemindeki programlar arasında da çok büyük farklılıklar yok. Kongre, çalışmalarını neredeyse bitirmek üzere. Ilımlı Kongre üyeleri Temsilciler Meclisindeki taslakta yer alan bazı gereksiz maddelere karşı başarılı bir muhalefet sergiledi. Şimdi ortak komite de, Senatonun taslağındaki gereksiz vergi indirimleri konusunda benzer bir tavır sergilemelidir. Ardından da Kongre hiç zaman kaybetmeden nihai taslağı onaylayarak Obama’ya göndermelidir.”

Christian Science Monitor gazetesi Amerikan ekonomisinin ürettiğinden daha fazlasını borçlandığına dikkati çekiyor. Gazete, borç döndürme yöntemlerinin tartışıldığı bir dönemde tasarruf alışkanlığının öne çıkartılması gerektiğini savunuyor:

“Bu yıl federal bütçe açığının gayrı safi milli hasılaya oranı, ikinci dünya savaşı sonrasının en yüksek rakamına çıkacak. Bu borçların en önemli kısmı sağlık harcamalarından kaynaklanıyor. Elbette borçların daha iyi yönetilmesi için bir dizi reform gerekiyor. Ancak Kongre bir yandan borçlanmadan kaynaklanan durgunlukla mücadele için yeni borçlar alırken, bir yandan da sağlık ve sosyal güvenlik harcamalarının uzun vadeli etkilerini azaltacak önlemleri de devreye sokmalıdır. Kongre, saygın liderlerden bir komite oluşturarak tasarruf önlemlerini ve konabilecek yeni vergileri belirlemelidir. Kongre böylece bütün Amerika’ya da borçlu yaşama kültürünün artık sona erdiği mesajını vermiş olacaktır.”

Los Angeles Times İsrail’deki erken seçimden sağ partilerin güç kazanmasının beklendiğini kaydediyor. Gazete, güvenlik kaygısının barış arayışının önüne geçtiği görüşünde:

“İsrail’in sağa yönelmesinin birçok nedeni var. Barış görüşmelerinden çekilme arzusunun sebepleri bilinse de bunun sonuçları olumlu olmayacaktır. Barış sürecinde yıllardır yaşanan gecikme, barışı daha da zora sokuyor. Barış sağlanmadığı sürece İsrail asla güvenlik içinde olmayacak ve 1967’de işgal edilen toprakların boşaltılması konusunda bir uzlaşma sağlanmadan da barış sağlanamayacak. Bu yönde adım atılması için de İsrail’in barışa inancını yeniden sağlayacak bir lider gerekiyor.”

XS
SM
MD
LG