Erişilebilirlik

Felluce'de Bulunan İtalyan 'Turist' Ülkesine Gönderildi


Irak'ın en çok şiddet olayı yaşanan kentlerinden Felluce'ye giden bir İtalyan turist, apar topar ülkesine geri gönderildi.

New York Times gazetesinin haberine göre Irak polisini şaşkınlığa düşüren olay Cuma günü yaşandı. Polisin minibüste farkettiği Luca Marchio oradan karakola götürüldü. 33 yaşındaki İtalyan turistin yanında tercüman ya da koruma olmadığı bildirildi.

Irak'a 10 günlük vizeyle birkaç gün önce Türkiye üzerinden giren Marchio, Erbil'den taksiye binip 300 kilometre ötedeki Bağdat'a gitmiş.

Gazete Luca Marchio'nun Irak'ı kendi gözleriyle görmek istediğini, yapılan uyarılara kulak asmadığını ve yardım tekliflerini geri çevirdiğini de yazıyor. Başkentteki Coral Palace oteline gidip oda isteyen Marchio, 2003 yılından beri Irak'ta turist görmeyen otel personelini de şaşkınlığa uğratmış. Oradan dolmuşla Felluce'ye geçen İtalyan turist, kendisini alıkoyan polise kentte bir gece geçirmek istediğini söyleyince, orada otel bulunmadığı yanıtını almış.

New York Times'a açıklama yapan Bağdat'taki İtalyan Büyükelçiliği yetkilileri, meraklı turistin bir sonraki uçakla ülkesine gönderildiğini söyledi.

Irak'ın turizm için hala güvenli olmadığını yerel yetkililer de ısrarla vurguluyor.

XS
SM
MD
LG