Erişilebilirlik

2 Şubat Amerikan Basınından Özetler


Washington Enstitüsü’nden Soner Çağaptay Davos’ta Başbakan Erdoğan ile İsrail Cumhurbaşkanı Peres arasında yaşanan gerginliği Washington Post’ta değerlendiriyor. Çağaptay, Türkiye’nin giderek Batıdan uzaklaştığını savunuyor.

"Türkiye, diğerlerinden farklı bir Müslüman ülke. Nüfusunun çoğu Müslüman olan 50’yi aşkın ülke arasında sadece Türkiye NATO üyesi. Avrupa Birliği ile üyelik görüşmelerini sürdürüyor, liberal demokrasi ile yönetiliyor ve İsrail’le normal ilişkilere sahip. Ancak AKP iktidarında Türkiye bütün bu özelliklerini giderek kaybediyor. Liberal siyasi yaklaşımlar yok oluyor, Avrupa Birliği ile üyelik görüşmeleri durdu, İran gibi Batı karşıtı ülkelerle ilişkiler gelişirken İsrail’le ilişkiler kötüleşiyor. AKP, iç ve dış politikada liberalizm karşıtı politikaları sürdürürse, Türkiye artık farklı Müslüman bir ülke olmaktan çıkacak ve bu da büyük bir talihsizlik olacak."

USA Today Irak’taki yerel seçimleri bu ülkede sağlanan ilerlemenin yansıması olarak görüyor. Gazete, Sünnilerin de katıldığı seçimde ciddi bir şiddet eylemi yaşanmadığını vurguluyor.

"Yerel seçimler Irak’ta güvenliğin önemli ölçüde sağlandığını ve halkın sorunlarını barışçıl yöntemlerle çözme arzusunu ortaya koydu. Ancak hem Irak hem de Amerika açısından asıl önemli olan nokta, bundan sonra ne olacağıdır. Irak hala istikrarsız bir ülke. Cumartesi günü yapılan seçimlerde şiddet olayları yaşanmadı ama seçim kampanyasında sekiz aday öldürüldü. Ülkenin geleceği hala belirsiz. Bütün bunlara rağmen, seçimler Irak’ta temsili bir yönetimin ve Amerikan birliklerinin iyi planlanmış bir şekilde aşamalı olarak çekilmesinin mümkün olduğunu gösterdi. Şimdi, ihtiyatlı bir iyimserlikle bundan sonra atılacak adımlar planlanmalıdır."

Boston Globe
Başkan Obama’nın ilk demecini el Arabiye televizyonuna vermesini İslam dünyasına ulaşmak açısından önemli buluyor. Gazete, şu görüşlere yer veriyor;

"Obama, sözlerinden çok yapacaklarının önem taşıdığının farkında olduğunu vurguladı. Öte yandan Obama’nın söyledikleri de, Arap ve İslam aleminin bir Amerikan başkanından duymak istedikleri sözlerdi. Öncelikli olarak farklı bakış açılarını dinlemeye açık olduğunu belirtti. Eski Başkan Bush’u açıkça kınamadı ama bu söz Bush’un diğer ülkelere yaklaşım biçimini reddetmesi anlama geliyordu. Obama, çok başarılı bir biçimde diyaloga açık olduğunun altını çizdi ve barışın sağlanması için çaba harcayacak her ülkeyle diyalog kuracağı mesajını verdi."

Los Angeles Times Cumhuriyetçilerin ekonomiyi canlandırma paketinde istihdama yeterince önem verilmediği eleştirisini destekliyor. Gazete, Demokratları da partizanca davranmakla suçluyor.

"Demokratların, ekonomiyi canlandırma konusunda Cumhuriyetçilerin felsefi yaklaşımlarını kabul etmesi gerekmiyor. Evet, seçimi Obama kazandı ve şimdi ülkeyi nasıl yöneteceğine de O karar verecek. Ve şu an bütün ülke Obama’dan ekonomiyi düzeltmesini bekliyor. Obama ve Kongrenin Demokrat üyeleri eğitim, sağlık, yoksulluk ve diğer toplumsal konularda kendi düşüncelerini hayata geçirmek için çok fazla fırsata sahip olacak. Ancak şimdi bunun sırası değil. Ekonomiyi teşvik paketini kendi görüşlerini dayatmanın bir aracı olarak kullanmamaları gerekiyor."

XS
SM
MD
LG