Erişilebilirlik

27 Ocak Amerikan Basınından Özetler


Christian Science Monitor Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan doğalgaz krizinin Nabucco hattı projesini yeniden canlandırdığını yazıyor. Yigal Schleifer imzalı haberde, projenin önündeki engeller vurgulanıyor:

“Şu ana kadar sadece Azerbaycan, Nabucco hattına doğalgaz vermeyi taahhüt etti, ancak Bakü’nün sağlayacağı gaz miktarı çok yetersiz. Türkmenistan ve İran gibi diğer ülkeler ise lojistik veya siyasi sorunlarla karşı karşıya. Transit bir ülke olarak Türkiye’nin projedeki rolü büyük önem taşıyor fakat Türkiye’nin Nabucco’yu Avrupa Birliği üyeliği konusunda bir koz olarak kullanma tehdidi de mevcut. Ayrıca, kendi doğalgazının Avrupa’ya Karadeniz altından ve Bulgaristan üzerinden taşınmasını savunan Rusya da, Nabucco’yu engellemeye kalkışabilir.”

Washington Post Irak’ta Cumartesi günü yapılacak seçimleri istikrarın sağlanması yönünde önemli bir adım olarak görüyor. Gazete, seçim kampanyasının olaysız geçmesinin Irak’ta sağlanan gelişmeyi yansıttığı görüşünde:

“2005 yılındaki seçimlerde, seçmenler mezhepleri doğrultusunda oy vermiş ve Sünnilerin büyük bir kısmı seçimi boykot etmişti. Bu seçimde ise Sünni partiler aktif bir kampanya yürütüyor. Dini temelli partiler hala önemlerini korusa da, belli başlı Şii ve Sünni partiler arasında yoğun bir rekabet yaşanıyor. Bu da yerel yönetimlerde Sünnilerin daha fazla temsil edileceği, seçilen liderlerin arkasındaki halk desteğinin daha yüksek olacağı ve daha laik bir yapılanma oluşacağı anlamına geliyor. Eskiden güçsüz bir lider olarak görülen başbakan Maliki’nin de giderek güç kazandığı görülüyor. Laik bir milliyetçiliği savunan Maliki’nin seçimden güçlenerek çıkması da Irak’ın İran’dan bağımsızlaşması ve El Kaide ile savaşta Amerika ile ittifakı sürdürmesi anlamına gelecektir.”

Los Angeles Times Obama’nın kürtajı destekleyen yabancı kuruluşlara yardım yasağını kaldırmasına destek veriyor. Gazete, sağlık hizmetlerinin ideolojik yaklaşımlara kurban edilmemesi gerektiğini savunuyor.

“Önce Ronald Reagan bu yasağı koydu. Ardından Bill Clinton kaldırdı. Daha sonra George Bush tekrar yasakladı ve şimdi Obama yasağı bir kez daha kaldırıyor. Obama kürtaj yapan ya da yapılmasını savunan yabancı kuruluşlara yönelik yardım yasağını kaldırmakla doğru bir iş yapıyor. Kadınların sağlığı pahasına kürtaj yasağını savunmak, başta Afrika olmak üzere yoksul bölgelerdeki kadınların yaşama koşullarını göz ardı etmektir. Güvenilir ve yasal kürtaja ulaşım, her kadının hakkıdır. Ayrıca doğum kontrol yöntemlerinin etkin uygulandığı yerlerde, kürtaj oranı da düşmektedir. Şimdi Kongre, bu küresel sağlık sorununu, ideolojik yaklaşımların üstüne çıkaracak gerekli yasal düzenlemeyi yapmalıdır.”

New York Times ise Obama’nın California eyaletine, çevre konusunda kendi yasalarını belirleme hakkını vermeye hazırlandığını hatırlatıyor. Gazete, Obama’nın küresel ısınma konusundaki bu yaklaşımına destek veriyor.

“California’nın bu izni almasının ardından 13 eyalet ve belki de daha fazlası benzer bir kuralları kabul edecek. Bu da otomobil üreticilerini daha kısa bir zamanda yakıt verimliliği yüksek modeller üretmeye zorlayacak. Ancak California konusundaki kararı önemli kılan tek nokta bu değil. Daha da önemli olan şey, Obama’nın sera etkisi yapan gaz emisyonunu azaltma konusundaki kararlılığı. Bush döneminde bu konuda sekiz yıl boyunca hiçbir adım atılmadığı göz önüne alındığında Obama’nın iyi bir başlangıç yaptığı söylenebilir.”

XS
SM
MD
LG