Erişilebilirlik

Karzai, Amerikan Askeri Operasyonunu Kınadı


Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ülkenin doğusunda Amerikan kuvvetleri tarafından girişilen ve 16 sivilin ölümüne yolaçtığını söylediği operasyonu kınadı.

Afganistan'ın Lagman ilinde, sivillerin ölümüne yolaçtığı bildirilen son saldırıyı protesto amacıyla dün başlatılan gösteriler bugün de (Pazar) devam etti.

Afganistan'da Amerika'nın liderliğinde görev yapan koalisyon askeri güçlerinin bölgede Cuma gecesi giriştikleri operasyon dün sabah erken saatlerde sona ermişti.

Amerikan askeri yetkilileri, askerlere ateş açılması üzerine başlatılan operasyonda, aralarında roketatar taşıyan bir kadının da bulunduğu 15 militanın öldürüldüğünü açıklamıştı. Ancak Afgan yetkilileri, ölü sayısının, kadın ve çocuklar dahil olmak üzere 22'ye çıkabileceğini belirtiyor.

Olay Afgan makamları tarafından da soruşturuluyor.

Amerikan askeri sözcüsü Albay Greg Julian, Associated Press Ajansı'na yaptığı açıklamada hedef alınan grubun, koalisyon askerlerine ateş açtığını söyledi.

Afganistan Devlet Başkanı Karzai geçen hafta koalisyon güçlerinin operasyonları sırasında sivillerin ölümünü daha fazla hoşgörüşyle karşılayamayacağını söylemişti.

Karzai, ülkesinde radikal unsurlara karşı mücadeleyi desteklediğini ancak Amerika ve diğer batılı güçlerin, operasyonlarda sivillerin zarar görmesini önlemek için yeterince çaba göstermediğini belirtmişti.

XS
SM
MD
LG