Erişilebilirlik

Vatikan Obama'nın Kürtaj Kararını Kınadı


Vatikan, Başkan Barack Obama'nın kürtaj hizmeti veren uluslararası aile planlama kuruluşlarına destek sağlanmasını öngören kararını kınadı.

Vatikan yetkilileri Obama'nın bu kararından dolayı üzüntü duyduklarını açıkladı ve bu kararın Amerikalıların görüşünü yansıtmadığını savundu.

Amerika'da uzun süredir kürtaj hizmeti veren yabancı aile planlama örgütlerine parasal destek sağlanması yasaktı. Söz konusu yasak ilk önce 1984 yılında Reagan döneminde yürürlüğe girdi. Obama, dün, bu yasağı kaldırdı.

Başkan Obama kadınların kürtaj hakkını savunduğunu bir kez daha yineledi.

Yeni başkan kürtaj meselesinin hassas ve bölücü bir konu olduğuna dikkat çekti. Kürtaj karşıtlarının geleneksel yıllık protesto gösterisi nedeniyle bir açıklama yayınlayan Obama, hükümetin ailevi işlere karışmaması gerektiğini belirtti. Barack Obama, istenmeyen gebeliklerin önlenmesi konusunda tüm ülkenin hem fikir olduğunu belirtti.

Kürtaj hakkını savunanlar kadınların güven içinde seçim yapabilmelerini savunurken, kürtaj karşıtları hayatın, döllenme anında başladığını ve kürtajın cinayet sayılması gerektiğini öne sürüyor.

XS
SM
MD
LG