Erişilebilirlik

23 Ocak Amerikan Basınından Özetler


Washington Post Başkan Obama’nın seçim kampanyası sırasında Irak’tan 16 ay içinde çekilme sözü verdiğini, ancak bu konuda katı bir tavır takınmasının yanlış olacağını yazıyor ve şöyle diyor:

"Obama’nın Irak’taki koşulları gözeten bir biçimde birliklerin çekilmesi için baskı yapması, mantıklı. Ancak Irak’ta sağlanan ilerleme ve Amerikan askerlerinin verdiği kayıpların azalması, geri çekilmenin aciliyetini ortadan kaldırıyor. Pragmatizm, bu konuda yapay olarak belirlenmiş bir takvime bağlı kalmayı değil, Irak ile Amerika arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde, olumlu ve olumsuz gelişmeleri göz önüne alarak düzenlemeler yapmayı gerektiriyor."

USA Today Başkan Obama’nın daha ilk günden itibaren Ortadoğu sorununa el atmasını destekliyor. Gazete, George Mitchell’in özel temsilciliğini de doğru bir seçim olarak değerlendiriyor ve şöyle diyor:

"Gazze’deki son çatışma, yeni bir barış girişiminin Hamas’ı göz ardı edemeyeceğini gösteriyor. Şiddeti kınamadığı ve İsrail’in varlığını kabul etmediği sürece Hamas’ın doğrudan görüşmelerde yer alması gerekmiyor. Ancak iletişimin çok daha farklı yöntemleri de bulunabilir. Mitchell, İrlanda’da barışı sağlamadan önce 700 gün boyunca başarı sağlanamadığını söyledi. Mitchell’ın iyimserliği, bir umudu da beraberinde getiriyor."

New York Times Amerikan finans sektörünü kurtarmak için hazırlanan 700 milyar dolarlık paketin harcanma biçimini eleştiriyor. Gazete, mali destek alan birçok bankanın bu parayı yöneticilere ikramiye olarak veya başka bankaları satın almak için kullandığını belirtiyor ve şunları yazıyor.

"Obama yönetimi, kurtarma planının ikinci bölümünden yararlanmak için henüz net kıstaslar belirlemedi. Vergi mükelleflerinin paralarını kullanan bankaların kar payı dağıtımı veya başka bankaları satın alması konularında net kurallar belirlenmelidir. Ayrıca yöneticilerin maaşları konusundaki belirsizlikler de giderilmelidir. Finans sektörünü kurtarma paketinin amacı Amerikan ekonomisine hizmet etmektir. Bu para, bankacıların parası değildir."

Los Angeles Times’ın Obama’nın Guantanamo cezaevinin kapatılması ve sert sorgu yöntemlerinin yasaklanması talimatına ilişkin yorumuysa şöyle:

"Alınan bu kararlar Bush döneminden sonra önemli bir ilerlemeyi temsil ediyor. Ancak kararlardaki belirsizlikler de kafa karıştırıyor. Obama, Bush yönetiminin terörle savaştaki aşırılıklarınıortadan kaldırdığı için övgüyü hak ediyor. Ancak birtakım pürüzler, giderilmek zorunda."

XS
SM
MD
LG