Erişilebilirlik

22 Ocak Amerikan Basınından Özetler


Washington Times Gazze savaşının İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkilerde çatlak yarattığını, Ankara-Tahran ilişkilerini güçlendirdiğini, Türk-Amerikan ilişkileriniyse olumsuz etkileyeceği görüşüne yer veriyor ve şöyle diyor:

"İsrail'in Pazar günü ateşkesi uygulamaya koymasından önce, iktidardaki İslami kökenli AKP hükümeti Hamas ve Mısır hükümeti arasında arabuluculuk yapıyordu. Bu süreçte İsrail ile ilişkileri ise asgari düzeydeydi. Buna karşılık son birkaç haftada İranlı yetkililer sık sık Ankara'ya geldi. Ancak İsrail ile ilişkilerin kötüye gitmesine rağmen, Türk ordusunun, Tel Aviv'le ilişkiler yerine Tahran'ı tercih etmesi söz konusu değil. Türk ordusu, 1990'lı yıllardan bu yana İsrail'le süren sıcak ilişkilerden memnun ve İsrail, hem bir silah pazarı hem de askeri manevra alanı olarak gördüğü Türkiye ile ilişkilere büyük önem veriyor."

USA Today Başkan Obama'nın Irak'tan çekilme konusunda seçim kampanyasında söylediklerinden farklı bir tavır içinde olduğunu yazıyor. Ancak gazete, Obama'nın bu politika değişikliğine destek veriyor ve şöyle diyor:

"Liderliğin en önemli şartlarından biri de değişen koşullara uyum sağlayabilmektir. Obama'nın bugün karşı karşıya olduğu Irak tablosu, seçim kampanyasına başladığı 2007 yılındaki tablodan çok farklı. Obama, Bush'un Irak'taki asker sayısını artırma politikasının başarılı olduğunu başta kabul etmese de, daha sonradan gerçeği itiraf etti. İlk başkanlık tartışmasında askerlerin çekilmesi yerine sayısının azaltılması gerektiğini öne çıkardı. Aslında Bush'un izlediği politikalar, Obama'nın askerleri 16 ay içinde çekme vaadini daha mümkün kıldı. Katı bir çekilme takvimine bağlı kalmak yerine, somut gelişmelere göre tavır belirlemek, hata yapılmasını önleyecektir."

Christian Science Monitor Obama'yı bekleyen en önemli sorunlardan birinin de batık bankalar olduğunu belirtiyor. Gazete, yeni başkanın bu konuda bir an önce politikasını netleştirip hayata geçirmesi gerektiğini vurguluyor ve şöyle diyor:

"Obama'nın önünde zor bir tercih var. İlk seçenek, bankaları, ellerindeki riskli konut kredilerini daha düşük bir fiyatla devlet destekli bir bankaya satmaya zorlamak. İkinci seçenek ise batık bankalara el koymak ve devletleştirmek. Devlet desteğiyle sorunlu konut kredilerinin maliyetini azaltmaya çalışmak ise çok uzun ve zahmetli bir süreç gerektiriyor. Obama yönetimi hangi seçeneği tercih ederse etsin, asıl amacın güven oluşturmak olduğunu unutmamalıdır. Krediler, ancak bu güven oluştuktan sonra açılacaktır. Ve Amerikan halkı şimdilik Obama'nın bu görevi yerine getireceğine inanıyor."

XS
SM
MD
LG