Erişilebilirlik

21 Ocak Amerikan Basınından Özetler


Washington Post Barack Obama’nın yemin törenini izleyen muhteşem kalabalığa dikkat çekiyor. Gazete, Obama’nın konuşmasında sorumluluk ve görev duygusuna vurgu yaptığını belirtiyor:

“Obama, ülkenin sorunlarını çözmenin sadece kendisine değil, bütün Amerikalılara ait bir görev olduğunu vurguladı. Yaşanan sorunların büyüklüğü karşısında sadece yeni cevaplara değil, yeni sorulara da ihtiyaç olduğunu belirtti. Yapılan kamuoyu yoklamaları da Amerikan halkının sorunların büyüklüğünün ve çözümün zorluğunun farkında olduğunu gösteriyor. Ancak aynı anketler, halkın bu sorunların çözümü konusunda Obama’ya güvendiğini de gösteriyor. Dün yapılan yemin törenine de damgasını vuran bu güven, yeni Amerikan başkanının en önemli dayanağıdır.”


Christian Science MonitorObama’nın yemin törenine damgasını vuran birlik duygusunun temelinde özgürlük, adalet ve fırsat gibi Amerika’nın temel değerlerinin yattığını yazıyor. Gazete, bu ideallerin Amerika’yı birleştiren bir harç olduğunu da belirtiyor:

“Obama, seçim kampanyasında birlik olmaya vurgu yaptı. Seçim sonrasında da kabinesine seçtiği isimlerle, Cumhuriyetçi parti üyeleri ve muhafazakar köşe yazarlarıyla kurduğu diyalogla bu düşüncesini pratiğe geçirdi. Obama, Amerikan halkını birleştirmeyi başardı. Seçimlerde yüzde 53 oy almasına rağmen, anketler halkın yüzde 79’unun önümüzdeki dört yıllık dönemden umutlu olduğunu gösteriyor. Bir ülkeyi bütünleştirmek hiç kolay bir iş değildir. Ancak Obama sadece siyasi bir birliktelik oluşturmuyor. Bunun da ötesine geçerek insanların ruhlarını da birleştiriyor. “Yeni bir sorumluluk çağı” sloganıyla insanların birbirlerine önem vermesini sağlıyor. Amerika’nın 44. başkanının da söylediği gibi, hepimize görev düşüyor.”

USA Today ise Obama’nın siyaset yapma biçiminde değişime gitme vaadini hatırlatıyor. Gazete, yeni başkanı bu sözünü yerine getirmeye çağırıyor.

“Obama, kendisini başkanlığa götüren seçim kampanyası boyunca, partileri bir araya getireceğini, işlerin artık eskisi gibi yürümeyeceğini söyledi. Zaten, Obama’nın başlangıç noktası da bu olmalıdır. Sorumsuzca sürdürülen borç alarak harcama yapma politikasını değiştirmesi bile büyük bir başarı olacaktır. Obama’nın sorumluluk çağrısında bulunması verebileceği en doğru mesajdı. Ancak bu mesajı hayata geçirme konusunda kamuoyunu, Kongreyi ve hatta belki de kendisini ikna etmesi çok daha zor bir görev olacak.”

New York Times Obama’yı bekleyen en zor görevlerden birinin İsrail-Filistin anlaşmazlığı olduğunu kaydediyor. Yapılan yorumda, Gazze’deki ateşkesin pamuk ipliğine bağlı olduğu belirtiliyor:

“Ateşkes, Obama’ya Gazze savaşının yeni bir barış girişimini nasıl etkileyeceği konusunda düşünme fırsatı veriyor. Ancak harekete geçmek için Obama’nın önünde fazla zaman yok. Umarız Obama, göreve gelir gelmez barış için çalışmaya başlayacağı yönündeki sözünü tutar. İsraillileri ve Filistinlileri barışa ikna etmek için daha kararlı, daha yaratıcı ve daha enerjik olması gerekiyor. Bush yönetimi bu konuda ciddi bir çaba harcamamıştı. Şimdi Obama yönetimine büyük bir sorumluluk düşüyor."


XS
SM
MD
LG