Erişilebilirlik

Gazzeliler İkinci Geceyi de Sakin Geçirdi


Gazzeliler, İsrail ve Hamas’ın arka arkaya ateşkes ilan etmelerinin ardından ikinci geceyi de sakin geçirdi.

Cumartesi günü ateşkes ilan eden İsrail, askerlerini aşamalı olarak Gazze’den çekiyor. Başbakan Ehud Olmert, askerleri elden geldiğince çabuk çekmek istediğini açıkladı. Dün ateşkes ilan eden Hamas örgütü, askerlerini çekmesi için İsrail’e bir hafta zaman tanıdı.

İsrailli yetkililer, Hamas’ın roket saldırılarına devam etmesi durumunda misilleme yapmaktan kaçınmayacaklarını bildirdi. Ateşkes ilanına rağmen Hamas dün İsrail’in güneyine 15 füze attı. İsrail uçakları da bunun üzerine füze rampalarına misilleme saldırısı düzenledi.

Hamas lideri İsmail Haniye, İsrail’in çekilme kararını, operasyonda başarı sağlayamadığı şeklinde yorumladı.

Bu arada Filistinli sağlık yetkilileri, İsrail’in üç hafta boyunca Gazze’ye sürdürdüğü operasyonda ölen Filistinlilerin sayısının bin 200’e ulaştığını açıkladı. Operasyon süresince üçü sivil, 13 İsrailli de öldü. Operasyonun başından bu yana çok sayıda Filistinli bombardımanda hasar gören evlerine dönmeye başladı.

Şarm el Şeyh'te Barış Zirvesi: Hamas ve İsrail Katılmadı

Avrupalı ve Arap liderlerle Birleşmiş Milletler genel sekreteri, İsrail ve Hamas arasında sürdürülebilir barış sağlama çabalarını görüşmek üzere dün Mısır’ın Şarm el Şeyh kentinde biraraya geldi.

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin evsahipliği yaptığı zirveye İsrail ve Hamas temsilcileri katılmadı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, hassas ateşkesi sürdürülebilir barışa çevirmek için İsrail ve Hamas’tan çaba göstermesini istedi.

İngiltere Başbakanı Gordon Brown da İsrail’e, asker çekmenin yanı sıra, Gazze’ye uyguladığı ekonomik ablukaya son vermeye ve sınırları açmaya çağırdı. İngiltere Uluslararası Kalkınma Bakanı Douglas Alexander da, Londra hükümetinin Gazze’ye insani yardım amaçlı 30 milyon dolar daha göndereceğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün Mısır’a hareket etmeden önce yaptığı açıklamada, İsrail’in ilan ettiği tek yanlı ateşkesi “olumlu bir adım” diye niteledi ve, tüm askerlerini Gazze’den çekmesi için İsrail’e çağrıda bulundu.

Avrupa Birliği dönem Başkanı Çek Cumhuriyeti de Hamas’dan, ateşkese derhal ve koşulsuz olarak katılmasını istedi.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG