Erişilebilirlik

İsrail Gazze'de Birleşmiş Milletler Binasını Bombaladı


İsrail, Gazze kentinde BM binasını bombaladı. İsrail ordusu militanların binadan ateş açtığını önesürerken BM yetkilileri iddiayı reddetti.

Üç kişinin yaralandığını açıklayan yetkililer, top mermilerine derin yanık yarasına yolaçan beyaz fosfor karıştırıldığını bildirdi. Üzerinden siyah dumanlar yükselen BM binasına İsrail saldırısından kaçan yüzlerce kişi sığınmıştı.

İsrail, Gazze kentinde bir hastane ile basın merkezini de bombaladı. Bazı gazeteciler yaralanırken Uluslararası Kızılhaç, İsrail saldırısı nedeniyle hastanedeki yaklaşık 100 hasta ile sağlık görevlisini hayatlarının tehlikeye girdiğini açıkladı.

Öteyandan İsrail ordusu, üst düzey Hamas yetkililerinden Said Siyam’ın hava saldırısında öldürüldüğünü açıkladı. İçişleri bakanlığı yapan Siam’in ailesiyle birlikte öldürüldüğü Filistin kaynakları tarafından doğrulandı.

İsrail’in güneyine roket saldırılarını sürdüren Hamas bugün de en az 15 roket attı. Saldırılarda 5 İsrailli yaralandı.

Ateşkes Arayışları

Mısır, İsrail’in ateşkes önerilerine olumlu karşılık verdiğini bildiriyor.

İsrail Savunma bakanı yardımcısı Amos Gilad bugün Kahire’de Mısırlı arabulucularla ülkesine dönmeden önce 4 saat görüştü.

Hamas ise Mısır’ın önerdiği ateşkes planının genel çerçevesine itirazı olmadığını açıkladı ancak planı kabul ettiğini belirtmekten kaçındı.

Kahire’de Mısırlı yetkililerle görüşen Hamas temsilcilerinden Salih el Berdavil, Mısırlı yetkililere görüşlerini anlattığını ve İsrail’den yanıt beklediklerini söyledi.

Mısır’ın planı, kısa ve uzun vadeli ateşkes sağlanmasını, Gazze-İsrail sınırının açılmasını ve İsrail birliklerinin Gazze’den çekilmesini öneriyor. Plan Gazze’ye uluslararası gözlemcilerin yerleştirilmesi çağrısı da yapıyor.

Öteyandan barış çabalarını sürdüren BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon bugün Tel Aviv’de Başbakan Ehud Olmert ve Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile görüştü.

Genel Sekreter, dün, Mısır ve Ürdün’de temaslarda bulunmuş ve Gazze’de ateşkese gidilmesini istemişti.

XS
SM
MD
LG