Erişilebilirlik

Ban ki Moon Ortadoğu Gezisine Başladı


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Orta Doğu ülkeleri ziyaretine başladı. Ban bu ziyaretle Gazze’de çatışan İsrail ve Hamas’ı, Güvenlik Konseyi’nin ateşkes kararına uymaya zorlamayı amaçlıyor.

Dün gece Güvenlik Konseyi üyeleriyle kapalı kapılar ardında bir görüşme gerçekleştiren Ban, konsey üyelerinden son girişimleri için tam destek aldı.

Ban Ki Moon’un uğrayacağı ülkeler arasında İsrail, Batı Şeria, Ürdün, Türkiye, Suriye, Lübnan ve Kuveyt bulunuyor. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Gazze’ye gitmeyecek ve Hamas yetkilileriyle görüşmeyecek.

Öte yandan Kahire’de görüşmeleri sürdüren Hamas temsilcileri, İsrail’in Gazze’den çekilmesi ve sınır geçişlerinin tümüyle açılmasını öngörmeyen hiçbir anlaşmayı kabul etmeyeceklerini söyledi.

İsrailli yetkililer de, Savunma Bakan yardımcılarından Amos Gilad’ın, yarın Kahire’de Mısırlı yetkililerle görüşeceğini bildirdi.

Katar’ın Gazze için olağanüstü zirve çağrısı Arap ülkelerini böldü.

Hamas yanlısı Suriye, Lübnan ve Sudan çağrıyı desteklerken, Mısır karşı çıktı. Kahire, uyuşmazlığa çözüm için kendi girişimini sürdürmeyi tercih ediyor.

Mısır devlet başkanı Hüsnü Mübarek, ateşkes çabalarını koordine etmek için Ürdan Kralı Abdullah ile birlikte dün Suudi Arabistan’a gitti.

Arap Birliği Genel Sekreteri Emir Musa da zirve önerisini ciddiye almayarak, Birlik’in Gazze sorununu Pazartesi günkü olağan toplantısında ele alacağını, olağanüstü zirvenin ilerde düşünülebileceğini açıkladı.

XS
SM
MD
LG