Erişilebilirlik

Alman Hristiyan Demokratların Hedefi Yine Türkiye'nin AB Üyeliği


Almanya’daki iki Hristiyan demokrat parti CDU ile CSU arasında bu yılki seçimler kapsamında, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğini durdurmak için izlenecek strateji konusunda tartışmalar yaşandığı haber veriliyor.

Birlik Partileri’nin küçük ortağı Hristiyan Sosyal Birliği CSU’nun geleneksel olarak Ocak ayında Bad Kreuth kentinde yapılan kurultayında CSU’lu delegeler Türkiye’nin AB üyeliğini red ve müzakerelerin de kesilmesini talep etme kararı aldılar. Başbakan Angela Merkel’in iktidardaki büyük ortağı olan partisi Hrıstiyan Demokrat CDU ile sadece Bavyera eyaletinde seçimlere katılan CSU arasında bu bağlamda gerginlik yaşandığı haber veriliyor. CDU’nun Haziran ayındaki Avrupa Parlamentosu ve Eylül ayındaki Federal seçimler için, seçim programını kendilerine danışmadan hazırlayan ve Türkiye’nin AB üyeliği konusunu da yeniden gündeme taşıyan CSU’ya yönelik sert eleştiriler yönelttiği bildiriliyor. Başbakan Angela Merkel’in partisi CDU bundan önceki seçimlerden yola çıkarak Türkiye karşıtı bir tutumun ‘yabancı düşmanlığı’ olarak algılanmasından çekiniyor, CDU lideri de olan Başbakan Merkel konuyu seçimlerde malzeme olarak kullanmayacağını geçen günlerde tekrarladı. CDU yönetim kurulu üyesi Emine Demirbüken, Merkel’in bu konudaki tutumunun net olduğunu hatırlatıyor.

Büyük ortak CDU’dan esen sert eleştiri rüzgarlarına rağmen CSU genel başkanı Seehofer’in Türkiye’nin üyeliği konusunda kampanya yapılmasında ısrarcı olduğu öne sürülüyor. CSU sözcüsü Thomas Silberhorn’da, Alman halkının çoğunluğunun Türkiye’nin üyeliğini arzulamadığını, bu yüzden seçim programlarında konuda referandum yapılması talebinin yer alacağını açıkladı. Halkoylaması için ise Alman anayasasının değiştirilmesi gerekiyor. CSU’lu politikacılar, bunun özel olarak Türkiye’ye karşı bir öneri olmadığını, amaçlarının siyasi kararlara halkın katılımını artırmak olduğunu belirtiyorlar.

Öte yandan CSU kriminal istatistiklerde Alman vatandaşlığına geçenlerin etnik kökenleri hakkında bilgilere yer verilmesini de karar bağladı. Bu öneriye CDU destek verirken, diğer partiler sert dille eleştirdiler. Federal Meclis’te grubu bulunan SPD, Sol Parti ve Yeşiller’in temsilcileri CSU’nun bu talebini Alman vatandaşlığını 1. ve 2. sınıf Alman şeklinde ayırmak olarak yorumladılar. Parti temsilcileri suçluların kökenine göre kayıt edilmesininin hiçbir yararı olmayacağını da savundular.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG