Erişilebilirlik

Güvenlik Konseyi Ateşkes Kararını Onayladı


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Gazze’de İsrail ve Hamas arasında acil ateşkes çağrısında bulunan karar tasarısını onayladı.

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 14 Güvenlik Konseyi üyesi bağlayıcı karara destek verirken, daimi üyelerden Amerika, çekimser oy kullandı.

Sürdürülebilir ateşkes çağrısında bulunan karar, taraflardan bu ateşkese saygı göstermesini ve İsrail’in de askerlerini Gazze’den çekmesini öngörüyor. Karar ayrıca Hamas’tan da İsrail’e düzenlediği roket saldırılarına son vermesini istiyor.

Gazze’ye yapılan insani yardımların engellenmemesi çağrısında da bulunan Güvenlik Konseyi kararı, Birleşmiş Milletler’e üye ülkelerden ateşkesin sürmesi için çaba göstermesini, bir yandan Gazze’nin sınırları açık tutulurken Hamas’ın da sınırötesi silah kaçakçılığına engel olmasını istiyor.

Birleşmiş Milletler kararına rağmen İsrail ve Hamas arasındaki çatışmalar devam ediyor. Örgüt yetkilileri, İsrail operasyonunun başlamasından bu yana 750’yi aşkın kişinin öldüğünü bildirdi. Ölenlerin üçte biriyse çocuk. Son iki haftadır çatışmalarda dokuzu asker 18 İsrailli de öldü.

Bu arada Lübnan’dan İsrail’in kuzeyine üç roket atıldı. 2006 yılında İsrail’le bir ay boyunca savaşan Hizbullah örgütü, can kaybına yolaçmayan bu roket saldırılarından sorumlu olmadığını açıkladı.

Birleşmiş Milletler yardım örgütü, can güvenliğinin tehlikeli hale gelmesini gerekçe göstererek, bölgedeki faaliyetlerini askıya aldığını duyurmuştu.

Durdurma kararı, bir Birleşmiş Milletler yardım konvoyu şöförünün İsrail askerleri tarafından öldürülmesinden sonra açıklandı.

Örgüt Genel Sekreteri Ban Ki Moon olayı kınadı ve acil ateşkes çağrısında bulundu.

İsrailli yetkililer, olayı soruşturacaklarını bildirdi.

XS
SM
MD
LG