Erişilebilirlik

7 Ocak Amerikan Basınından Özetler


Washington Times Türkiye’nin Cumhuriyet tarihinde ilk kez yüzünü Batıdan Doğuya çevirdiği görüşüne yer veriyor. Claude Salhani imzalı makalede, AKP’nin Hamas gibi İslamcı örgütlerle yakınlığına da dikkat çekiliyor.

"Avrupa Birliği’nin, Türkiye’nin üyeliğini engellemeye devam etmesi durumunda Ankara’nın er geç Ortadoğu’ya ve Orta Asya’ya yöneleceğini daha önce de yazmıştım. O gün, artık gelmiş durumda. Türkiye’nin Ortadoğu ile flörtü Batı açısından karmaşık sonuçlara gebe. Türkiye, Gazze’deki çatışmalar sona erip barış süreci başladığında, oluşacak olan barış gücü için en uygun aday. Ancak Ankara’nın Arap dünyasıyla yakınlaşması ve Avrupa’dan dışlanmaya devam etmesi, Türkiye’nin daha da İslamileşmesi anlamına geliyor. Sonuçta Türkiye, Avrupa ile Arap dünyası arasında bir geçiş rolü üstlenmek yerine, Arap Müslüman dünyasına katılarak militan İslam anlayışının Avrupa’ya daha da yakınlaşmasına neden olabilir."

USA Today İsrail’in Gazze’de uyguladığı şiddetin ters tepeceği yorumunda bulunuyor. Gazete, saldırıların Hamas’a verilen desteği artıracağını öne sürüyor.

"İsrail, teröre karşı masum Filistinlileri cezalandırıyor ve bu da daha fazla radikalleşmeye, öfkeye ve misillemeye yol açıyor. İsrail artık bu kısır döngüden nasıl kurtulacağını düşünmeye başlamalıdır. Teröre verilen kitlesel desteği sona erdirmenin yolu, insanlara geleceğe ilişkin bir umut vermektir. İsrail, Hamas’la mücadelesinde sopayı kullanırken, elinde havuç bulundurmuyordu. Bu da en çok Batı Şeria’da yönetimi elinde tutan ve yapıcı bir alternatif olmak isteyen Mahmut Abbas’a zarar verdi. İsrail, uzun vadede Filistinlileri daha da radikalleştirecek taktiklerle kalıcı bir güvenlik sağlayamaz."

Christian Science Monitor Barack Obama’nın ekonomik krize karşı ideolojik değil, pragmatist bir tavır takındığını yazıyor. Gazete, Obama’nın işe yarayacak her türlü önleme açık olduğunu vurguluyor.

"Kamu harcamalarını arttırmanın durgunluğu sona erdirmeye yeteceğinin bir garantisi yok. Bir başka deyişle, Keynezyen politikaların büyümeyi artıracağı kesin değil. Buna rağmen Obama’nın yarattığı iyimser hava ve kamu harcamalarını arttırma sözü kitlelere moral verebilir. Ancak insanların devlete daha da bağımlı hale gelmesi ekonomide canlanmayı sağlamaz. Yatırımcılar ve tüketiciler için uygun ortamı oluşturmak ise, herkesin benimseyeceği bir yaklaşımdır."

Boston Globe Obama’nın CIA başkanlığı için istihbarat tecrübesi olmamasına rağmen Leon Panetta’yı seçmesini destekliyor. Gazete, Panetta’nın CIA’yi politik etkilerden koruyacağını savunuyor.

"Panetta yönetimindeki CIA, elde ettiği istihbarat bilgilerinin siyasilerin taleplerine göre şekillendirmeyecektir. Amerika’nın hiçbir koşulda işkence yapmaması gerektiğini savunan Panetta’nın bu düşüncesini de hayata geçireceğine inanıyoruz. Panetta’nın istihbarat alanındaki deneyimsizliği ise, doğru yardımcılar seçerek aşılabilecek bir sorun. Diğer alanlarda olacağı gibi istihbarat konusunda da rotayı Obama belirleyecektir. CIA’in bu rotaya uygun hareket etmesini ise Panetta sağlayacaktır. Panetta’nın bu konuda CIA’den yetişmiş herhangi bir görevli kadar başarılı olmaması için hiçbir neden yok."

XS
SM
MD
LG