Erişilebilirlik

2008'in Sağlık Haberleri


Ocak 2008’de sağlık uzmanları diyabetli hasta sayısında artış olduğu uyarısında bulundu. Diyabet genelde şişmanlık ve egzersiz yapmamakla ilişkilendirilir. Bu hastalık, körlüğe, böbrek yetmezliğine, bazı uzuvların kesilmesine, kalp hastalıklarına ve felçe neden olabilir. Şu anda Amerika’da 21 milyon şeker hastası var. Dünyadaysa 180 milyon kişi diyabet hastası. Nashville, Tennessee’deki Vanderbilt Çocuk Hastanesi’nden Doktor William Russell “Bu hastalığın sınırına geldiğimizi düşünmemizi gerektirecek hiç bir neden yok. Sayı daha da artabilir” diyor. Dünya Sağlık Örgütü acil önlem alınmadığı takdirde diyabetten ölen hastaların sayısının önümüzdeki 10 yıl içinde % 50 artacağı uyarısında bulunuyor.

Şubat 2008'de uluslararası sağlık uzmanları ilaca dayanıklılık gösteren bir verem virüsünün varlığı konusunda uyarıda bulundu.Dünya Sağlık Örgütü de ilaçlara dayanıklılık gösteren verem vakalarının rekor düzeye ulaştığını açıkladı. Ukrayna ve Azerbaycan bu vakaların en fazla görüldüğü ülkeler arasında yer aldı. Kontrol altına alınmadığı takdirde bir verem salgını olabileceği uyarısı yapıldı.

Mart 2008'de, HIV ve AIDS hastalıklarına karşı ilaç geliştirmede bir gerileme gözlendi. İki hasta üzerindeki araştırmalar durdurulunca bilimadamları bir sonraki adımı kararlaştırmak üzere bir araya geldi. Kuzey ve Güney Amerika, Karayipler, Avustralya ve Güney Afrika’daki denemeler ilacın hastalarda yeterince etkili olmadığını gösterdi. Ulusal Sağlık Enstitüsü’nde HIV AIDS uzmanı olan Doktor Anthony Fauci “İlacın enfeksiyona karşı koruduğu yolunda bir belirti yoktu. Virüsün bir insandan diğerine bulaşırken etkisinde azalma da görülmedi,” diyor.

Plastik şişelerdeki Bisfenol A maddesiyle ilgili kaygılar 2007 yılında ortaya çıkmıştı. Eylül 2008’de bu konudaki tartışmalar büyüdü. Bisfenol A’nın kalp hastalıkları, şeker ve böbrek rahatsızlıklarıyla bağlantısı ortaya atıldı. Kasım ayında bağımsız bir bilim kurulu Amerika Gıda ve İlaç Dairesi’nin Bisfenol’ün tehlikesini gözardı ettiğini açıkladı. Daire plastik yemek kaplarıyla biberonların sağlık tehlikelerini denetliyor. Çin’de anne babalar melamin maddesi karıştırılmış süt ürünleri içen 6 bebeğin ölmesi ve yüzlercesinin hastalanması üzerine paniğe kapıldı. Süt üreticisi firmalar süte melamin maddesi karıştırarak protein seviyesini yükseltmeye çalışmıştı. Binlerce aile tazminat peşine düştü. Çinli yetkililer tüm ülkenin süt ürünlerinin güvenli olduğu konusunda garanti verdi.

Kasım 2008'de, Washington Üniversitesi’ndeki bilimadamları bir kanser hastasının DNA’sını çözdüklerini açıkladı. Bilimadamları bu sayede basit bir kan testinin her kanser hastasının genetik haritasını ortaya çıkarabileceğini söylüyor. Onkoloji uzmanı Ross Levine bu araştırmanın tedavi yöntemleri açısından devrim yaratacağı görüşünde. Doktor Levine “Bu buluş hangi hastanın nasıl bir tedavi görmesi gerektiğine karar vermede çok yardımcı olacak. Hangi hastalarda kanserin geri geleceğini kestirmek de kolaylaşacak” diyor.

2008 yılında bir başka ölümcül hastalık Zimbabwe halkını pençesine aldı. Birleşmiş Milletler Zimbabwe’de kolera salgınından ölenlerin sayısının binden fazla olduğunu açıkladı. Ağustos ayında çıkan salgında 20 bin kişi hastalandı. Kolera salgını yiyecek ve sudan bulaşarak ölümcül ishal ve su kaybına yol açıyor. Zimbabwe’de salgından su kirliliği ve kanalizasyonun suya karışması sorumlu tutuluyor.

XS
SM
MD
LG