Erişilebilirlik

Erdoğan Ortadoğu Turunda


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gazze’deki çatışmaların hemen sona erdirilmesi gerektiğini açıkladı.

Erdoğan, bu açıklamayı Şam’da Suriye devlet başkanı Beşar el-Esat ile görüşürken yaptı. Esat ise Türkiye’nin tutumunu överek “ duygularımız gibi politikalarımızı da paylaştırmalıyız” şeklinde konuştu.

İki günlük Orta doğu gezisine çıkan Başbakan Erdoğan , Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas ve Ürdün Kralı Abdullah ile görüştükten sonra Mısır’a geçecek.

Erdoğan Ankara’dan ayrılırken İsrail ve Hamas ile görüşme planlamadığını söyledi.

Erdoğan'ın Ortadoğu'da yürüttüğü bu diplomasi trafiğini, Dışişleri Bakanı Ali Babacan sürdürecek. Babacan, cumartesi günü İKÖ dışişleri bakanlarının Cidde'deki toplantısına katılacak. Bu trafikte Amerika'yla da yoğun diyalog kurduklarını belirten Babacan, "Bir an önce silahların susmasını, kalıcı bir ateşkesin sağlanmasını ve Gazze'ye ablukanın kaldırılmasını istiyoruz" dedi. Türkiye'nin Gazze'deki çatışmalar konusunda 'en net' tavır sergileyen ülke olduğunu, dünyanın diğer ülkelerinin ise 'bekle-gör' politikası yürüttüğünü belirten Babacan, Ortadoğu'da barış olmayınca dünyanın hiçbir yerinde huzur olmayacağına dikkat çekti ve uluslararası camiaya Gazze halkına yardım için hareket çağrısı yaptı.

XS
SM
MD
LG