Erişilebilirlik

İsrail Kara Operasyonu Düzenleyebilir


İsrail in haftasonu Gazze de başlattığı hava operasyonunda hayatını kaybedenlerın sayısı 300'e yaklaştı. Bölgede şımdı tartışılan konu ise İsrail’in bir kara operasyonu yapıp yapmayacağı.

İsrail’in haftasonu baslattıgı hava operayonu tüm hızıyla sürüyor. Saldırılarda ölen ve yaralananların sayısı her saat artıyor. Havadan Gazze’deki Hamas hücrelerini ve binalarını vuran İsrail ordusu, tanklarını da kuzey Gazze sınırında hazır bekletiyor. Hükümet ayrıca 6 bin 500 yedek askeri de olası bir kara operasyonu icin yeniden silah altına almaya hazırlanıyor.

Uluslarası kamuoyundan İsrail’in operasyonu durdurması için çağrılar yapılıyor ancak Birleşmiş Milletler, Amerika ya da Avrupa devletleri saldırıyı kınamıyor, sadece bölgede bir an evvel ateşkese dönülmesi çağrısı yapıyor.

Bu arada Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas da saldırılardan Hamas’ı sorumlu tuttu ve “Ateşkes devam etseydi Gazze’de bunlar yaşanmayacaktı’ dedi.

Hamas liderlerinden Halit Meşal ise İsrail saldırılarının üçüncü intifadayı başlattığını duyurdu. Gazze saldırıları Batı Şeria ve İsrail’in Arap kentlerinde gösterilerle protesto ediyor. Zaman zaman göstericilerle polisin çatıştığı olaylar yaşanıyor. Son olarak Ramallah yakınında 22 yaşındaki bir Filistinli, polise taş attığı için vurularak öldürüldü.

Bölgedeki bir diğer endişe de Gazze operasyonunun Ortadoğu’da daha büyük bir gerilime neden olması. İki yıl önce benzer bir Gazze operasyonunda Hamas’a destek vermek için Lübnan’daki Hizbullah İsrail’e saldırmış ve kuzeyde de bir cephe açılmıstı. Son olarak Hizbullah lideri Hasan Nasrallah kameraların önüne geçerek Hamas’a destek vereceğini açıkladı.

Ayrıca Suriye de, Türkiye aracılığında bir süredir devam eden dolaylı barış görüşmelerini durdurduğunu açıkladı. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Amhedinejad İsrail’in saldırılara bir an evvel son vermesi uyarısında bulunup aksi takdirde ağır bedel ödeyeceği tehdidinde bulundu.

XS
SM
MD
LG