Erişilebilirlik

PKK Hedeflerine Topçu Atışı


Türk topçu birlikleri, Irak'ın kuzeyindeki Amediye kasabasına bağlı Nerve, Rekan ve Sinya bölgelerindeki PKK mevzilerine topçu atışları gerçeklestirdi.

Yerel kaynaklar, yerel saatle 10:00'da başlayan topçu atışlarının yaklaşık bir saat sürdüğünü ve sivil can kaybının olmadığını belirttiler. Kaynaklar, top atışlarından önce bölgede iki savaş uçağının keşif uçuşları yaptığını belirttiler.

Bu arada, Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) İngiltere temsilciliği, Türkiye ve İran'ın Londra Büyükelçiliklerine sınır ötesi operasyonları ve topçu atışlarını kınayan birer proteso mektubu gönderdi.

Mektupta, Kuzey Irak bölgesine düzenlenen bombardımanların lrak'ın egemenliğine yapılmış saldırı olarak nitelendirilerek, saldırların uluslararası anlaşmalara ve hukuka da aykırı olduğu savunuldu.

Kuzey Irak bölge topraklarının komşu ülkelere karşı askeri ve şiddet amaçlı kullanılmasına izin vermediklerini iddia eden KYB İngiltere temsilciliği, "Komşularımızdan da bölgeye yönelik bombardımanlarını durdurmasını istiyoruz" dedi.


XS
SM
MD
LG