Erişilebilirlik

Hıristiyanlar Noel'i KutladıPapa Benedict Noel mesajında dünyayı evsizler, çocuklar ve ezilenler için sevgi ve şefkat göstermeye çağırdı.

Papa bu çağrıyı Vatikan'da Noel gecesi için toplanan kalabalığa ve 65 ülkede televizyon izleyen milyonlarca kişiye hitaben yaptığı konuşmada iletti.

Öte yandan binlerce Hristiyan Noel Ayini için Batı Şeria'nın Beytüllahim kentinde toplandı. Noel ayini dolayısıyla bölgede olağanüstü güvenlik önlemleri alındı.

Bu arada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Hıristiyanların Noel Bayramını kutlayan bir mesaj yayınladı. Gül, mesajında, “Kökenleri, inançları veya fikirleri ne olursa olsun tüm vatandaşlarımız, milletimizin eşit ve şerefli üyesidir. Türkiye, zengin tarihsel birikimi ve insanlığın ortak geleceğine olan inancıyla dünyada barış, istikrar ve huzur için sorunların çözümünde rol oynayan bir güç olmaya; kültürler ve dinler arasında diyalog ve uyum sağlama çabalarına katkıda bulunmaya devam edecektir,” dedi.

Cumhurbaşkanlığı'nın Noel Mesajı

"Hıristiyan vatandaşlarımızın bugünden itibaren idrak edecekleri Noel Bayramlarını en samimi duygularımla kutluyorum.

Kökenleri, inançları veya fikirleri ne olursa olsun tüm vatandaşlarımız milletimizin eşit ve şerefli üyeleridir. Millet hayatının her türlü tecellisinde ortaklardır. Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti bu ilkeyi şiar edinmiş, yüce milletimizin her ferdinin kardeşlik, birlik ve dayanışma duygularıyla yekdiğerine kuvvetle kenetlendiği demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

Bugün küreselleşen dünyamızda, milli huzurumuz, birliğimiz ve bütünlüğümüz kadar, dünya milletleri arasındaki barış ve uyum da fevkalade önem kazanan bir husustur. Son yıllarda farklı dinler ve kültürler arasında yaşanabilecek bir çatışma düşüncesinin maalesef zaman zaman seslendirildiği bir dönemden geçmekteyiz. Türkiye, zengin tarihsel birikimi ve insanlığın ortak geleceğine olan inancıyla, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bölgemizde ve dünyada barış, istikrar ve huzur için sorunların çözümünde rol oynayan bir güç olmaya, kültürler ve dinler arasında diyalog ve uyum sağlama çabalarına katkıda bulunmaya devam edecektir.

Bu düşüncelerle, Hıristiyanlığın tüm geleneklerinden vatandaşlarımızın Noel Bayramlarını bir kez daha kutluyor, başarı, esenlik ve mutluluk temennilerimi ifade ediyorum."

XS
SM
MD
LG