Erişilebilirlik

Irak Meclisi Yabancı Askerleri Onayladı


Irak parlamentosu Amerika dışındaki yabancı askerlerin gelecek yıl ortasına kadar ülkede kalmasına izin veren yasayı onayladı.

Yasa, tasarıya karşı çıkan Meclis Başkanı Mahmut el-Meşhadani’nin istifasının ardından milletvekilleri tarafından kabul edildi.

İngiliz, Avustralya, El Salvador, Estonya ve Romanya birlikleri temmuz ayına kadar Irak’ta kalmaya devam edecek.

BM’in yabancı kuvvetlerin Irak’ta görev yapması için verdiği yetki 31 Aralık'ta doluyor. Tasarı geçmeseydi, yabancı kuvvetlerin gelecek yıl kalmaya devam etmelerinin yasal dayanağı olmayacaktı.

Meclis Başkanı Mahmut el Meşhadani'nin istifasının ardından Irak Meclisi, bir kez daha toplandı ve ülkede ABD askerleri dışında diğer yabancı askerlerin kalmasını öngören kararı onayladı.

Federal Meclis, İngiliz ve diğer yabancı askerlerin gelecek yılın Temmuz ayına kadar ülkede kalmasına olanak sağlayan karar tasarısını kabul etti.

Meclis Başkanı Mahmut El Meşhadani'nin istifa etmesinin ardından toplanan Meclisin Başkan Yardımcısı Halid El Attiye, karar tasarısının büyük çoğunlukla kabul edildiğini belirterek, böylelikle hükümete, Amerikan askerleri dışındaki yabancı askerlerle ilgili bütün gerekli adımları atması için yetki verdiklerini söyledi.

Attiye, kararın, yabancı askerlerin 2009'un temmuz ayının sonuna kadar ülkede kalmasına imkan sağlayacağını ifade etti.

Karar tasarısı, Amerikalılar dışındaki diğer yabancı askerlerin Irak'ta kalması için yasal bir zemin oluşturdu.

Federal hükümet, daha önce ABD ile yapılan güvenlik anlaşmasıyla Amerikan askerlerinin 2011'e kadar ülkede kalmasına izin vermişti.

El Meşhadani İstifa Etti

Irak Meclis Başkanı Mahmud el Meşhedani, Irak Parlemetosu'nda grubu bulunan Kürt ve Sünni parlamenterlerin baskısı sonucu istifa etti.

Federal Irak Meclisi'nin kapalı kapılar ardında yapılan oturumunda görevini bırakan Meşhedani'nin istifası, meclisteki grupların çoğu tarafından onaylandı.

Meşhedani, geçen hafta parlamentoda ABD askerlerinin Irak'tan çekilmesine ilişkin görüşmeler sırasında bir parlamenterin sözlerine öfkelenerek istifa edeceğini söylemişti.

Uzun bir zamandır meclis oturumlarında çoğu parlamenterle sorun yaşayan Meşhedani, başkanlık yaptığı meclisin verdiği bir çok karar büyük tartışmalara neden olmuş ve ülkeyi siyasi krizin eşiğine getirmisti.

XS
SM
MD
LG