Erişilebilirlik

NASA Yeni Aracı  'Çöl Faresi'


NASA bilimadamları Ay’ın yüzeyini araştıracak yeni aracı denemeye başladı. NASA’nın “çöl faresi” adını verdiği bu yeni araç, Ay’ın yüzeyini tarayan daha önceki modellerde görülmemiş özelliklere sahip.

Uzmanlar henüz deneme aşamasında olan ve daha da geliştirilmesi planlanan bu araç sayesinde astronotların Ay’ın yüzeyinde haftalarca kalmasının mümkün olabileceğini belirtiyor.

Aküyle çalışan yeni araçın altı çift tekeri bulunuyor. Araç, kısa süre önce Arizona eyaletinde, Ay yüzeyinin yapısını andıran kayalarla kaplı bir bölgede denendi. Birbirinden bağımsız olarak hareket eden tekerlekler, her yöne gidebiliyor. Projenin stratejik analizinden sorumlu olan Doug Craig Ay’ın yapısını inceledikleri zaman ortaya çıkan unsurları araştırdıklarını söylüyor. Craig, “Şu anda basıncı ayarlı küçük bir araç üzerinde çalışıyoruz. Bu araç, astronotların Ay yüzeyinde daha uzun mesafeler kat etmesini, hatta üsten ayrılıp dışarıda birkaç gece geçirmelerini sağlayacak,” diyor.

1970’lerde Apollo astronotlarının kullandığı Ay araçları, üzeri açık ciplere benziyordu. Yeni nesil araçlardaysa astronotların dışarıda birkaç hafta geçirmesini sağlayacak basınç ayarlı bir kabin olacak. Astronot Mike Gernhardt buna seviniyor. Çünkü böylece Ay’da astranotlar her gece üsse geri dönmektense geceleri de yol alabilecek. Astronotlar ayrıca aracın içinde kalın ve ağır koruyucu kıyafetler giymek zorunda kalmayacak. Dışarı çıkmak isteyen astronot, araçtan çıkıp, dışarıya monte edilmiş uzay kıyafetini giyebilecek. 2020 yılında Ay’a geri dönmeyi planlayan NASA, burada kalıcı bir üs yapımına başlamayı planlıyor.

XS
SM
MD
LG