Erişilebilirlik

Beyaz Saray Obama Ailesine Hazırlanıyor


Beyaz Saray sekiz yıl aradan sonra yeni bir başkan ailesine hazırlanıyor. Kısa bir süre sonra yeni Başkan Barack Obama, eşi Michelle ve iki kızıyla birlikte Beyaz Saray’a yerleşecek.

Beyaz Saray’daki değişiklik hem ülke hem de yeni başkanın ailesi
için büyük bir değişim. Obama ailesi uzun süredir yaşadıkları Chicago kentinden ayrılıp, 200 yıllık bir eve, Beyaz Saray’a taşınıyor. Beyaz Saray’ın ilk katı resmi işler için kullanılan ofislere ayrılmış durumda. İkinci katta ise başkanın ailesi yaşıyor. Üst katta 16 oda bulunuyor. Bunlardan 5’i yatak odası. İkinci katta bir de mutfak var. Beyaz Saray’da 80 hizmetli çalışıyor. Ancak, Michelle Obama, kızlarının hala kendi odalarını temiz tutmaktan sorumlu olacağını söylüyor. Yeni first lady, “Kızlar, hem kendi yataklarını toplayacaklar, hem de benimkini, en azından planım bu,” diyor.

Michelle Obama’nın özel bir çiçekçisi, aşcısı ve hizmetçisi olacak. Uzun yıllar, Beyaz Saray hizmetlilerinin yöneticisi olarak çalışan Gary Walters şunları söylüyor: “Baş aşçı, sadece dünyanın en iyi pizzasını yapmakla kalmayacak başkanın kızlarının en sevdiği pizzayı da mükemmel şekilde yapar hale gelecek.” Obama ailesi, Beyaz Saray’ın pek az bilinen tesislerinden de yaralanabilecek. Yüzme havuzu ve bowling sahası bunlardan bazıları. Halen tenis kortu olarak kullanılan alan belki Başkan için bir basketbol sahasına dönüştürülebilir. Beyaz Saray’da çocukların oyun oyanayabileceği küçük bir bahçe bile var.

Normal Hayat Beklentisi

Michelle Obama çocuklarının olabildiğince normal bir hayat sürmesini istiyor. Barack Obama ise bu konuda şöyle konuşuyor: “Kızlarım başkalarını düşünen, onlara saygı gösteren çocuklar. Bu şekilde devam ederlerse bir sorunla karşılaşacaklarını zannetmiyorum.”

Başkan George Bush göreve geldiğinde iki kızı da üniversite öğrencisiydi. O nedenle uzun yıllardan sonra ilk kez Beyaz Saray çocuklara ev sahipiliği yapacak. Başkanlık değişim ekiplerinde yer alan Martha Kumar, personelin değişime hazır olduğunu söylüyor. Kumar’a göre hizmetli personel Beyaz Saray’da çocuk sesi duymaya, onların kahkalarıyla gülümsemeye hazır. Baracak Obama, Beyaz Saray’a yemin ettiği gün, yani 20 Ocak’ta taşınacak. Aynı gün, George Bush’un eşyaları taşınacak ve Beyaz Saray’ı yeni sahiplerine hazır hale getirecek. Başkan yemin töreni bittikten sonra 4 yıl boyunca yaşayacağı yeni adresine yani Pensiylvania Caddesi’ndeki evine gidecek.

XS
SM
MD
LG