Erişilebilirlik

Bush'un Sürpriz Veda Ziyaretleri


Başkan Bush, Bağdat'a gizli tutulan bir ziyaret yapıyor. Washington'dan dün akşam yola çıkan ABD Başkanı, bugün (Pazar) yerel saatle öğleden sonra Bağdat'a indi. Yine gizli tutulan önceki üç ziyarete kıyasla, Bush'un Başkan olarak yaptığı bu son ziyaret, Bağdat havaalanında resmi karşılama töreniyle başladı.

Irak, Bush'un yakında sona erecek olan başkanlık döneminin odak noktası olarak tarihe geçecek. Yorumcular bu son ziyareti, Başkanın, Irak'ta durumun ne kadar düzelmiş olduğunu dünyaya göstermeyi amaçlayan bir girişim olarak niteliyor. Bağdat Uluslararası Havaalanında resmi karşılama töreninin yapılabilmesi, bu normale dönüşün bir işareti olarak sayılıyor.

ABD Başkanı, Bağdat'ta Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve Başbakan Nuri el Maliki'yle görüştü. Bush'un Talabani ve iki yardımcısıyla görüşmesi Saddam Hüseyin döneminden kalma Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapıldı. Bush burada gazetecilerle konuşurken Talabani'den, "Irak'ı kurtarmamıza yardım eden büyük dostumuz" diye sözetti.

Daha sonra Cumhurbaşkanlığı sarayının bulunduğu, olağanüstü koruma altındaki Yeşil Bölge'den çıkarak Başbakanlık Sarayı'na giden Bush, burada da Başbakan el Maliki'yle görüştü. Bush ve Maliki, görüşme sırasında Amerika'yla Irak arasında son zamanda varılan güvenlik anlaşmasını imzaladı.

Bu görüşmeden sonra Bush ve Maliki'nin ortak basın toplantısı sırasında salonda bulunan bir Iraklı gazeteci, Bush'a ayakkabılarını fırlattı. Ayakkabılar Başkana isabet etmedi ve gazeteci salondan çıkarıldı. Olay nedeniyle salonda bulunan gazeteciler Bush'tan özür diledi.

Bu olaydan hemen önce Başkan Bush, Irak'ta sağlanan gelişmeden sözediyor ancak savaşın henüz bitmediğini söylüyordu.

Arap kültüründe, bir kişiye ayakkabı atılması, hatta ayakkabının tabanının gösterilmesi ağır hakaret sayılıyor.

Bush, daha sonra Bağdat yakınındaki bir üste Amerikan askerleriyle biraraya geldi ve Başkomutan sıfatıyla askerlere hitaben son konuşmasını yaptı. Başkan, Amerikan ordusunun,Irak'ta güvenliği sağlama yolundaki çabasından övgüyle sözetti.

ABD-Irak Güvenlik Anlaşması, Amerikan askerlerinin Irak topraklarında kalış koşullarını belirliyor ve 2011 yılına kadar kuvvetlerin tamamen geri çekilmesini öngörüyor.

Irak'ta şu anda yaklaşık 150,000 Amerikan askeri ve destek personeli bulunuyor. Amerikan kuvvetlerinin Saddam Hüseyin'i işbaşından uzaklaştırmak için Mart 2003'de giriştiği işgal harekatında bugüne kadar ölen Amerikan askerlerinin sayısı 4,200'ü geçiyor.

Başkan Bush, Bağdat'a beş saat süren ziyaretinden sonra Afganistan'a gitti. Bush, başkanlık dönemi içinde ikinci defa Afganistan'a gidiyor.

XS
SM
MD
LG