Erişilebilirlik

11 Aralık Amerikan Basınından Özetler


Washington Post Kongre’nin otomobil sektörünü kurtarma planını hazırlarken bir denetim mekanizması kurmasının şart olduğunu vurguluyor. Ancak gazete, Kongrenin, otomobil şirketlerini yönetmeye kalkışmaması gerektiğinin de altını çiziyor:

"Temsilciler Meclisinde dün kabul edilen plana göre, GM ve Chrysler, 31 Mart’a kadar faaliyetlerini sürdürebilmek için 15 milyar dolarlık devlet desteği alacak. Firmalar buna karşılık başkanın atayacağı ve gayrı resmi olarak otomotiv çarı olarak bilinen bir yöneticinin denetimini kabul edecek. Planın en önemli eksikliği, tarafların yapması gereken fedakarlıkları net olarak belirtmemesi. Devlet desteği akmaya başladıktan sonra firmaların ve işçi sendikasının verdikleri sözleri tutmasını sağlamak zor olacaktır. 31 Mart gibi bir tarih belirlenmesi ve bir denetçinin varlığı, planın olumlu unsurları. Eğer uygun değişiklikler de yapılırsa, bu plan işe yarayabilir."

Christian Science Monitor Illinois valisi Rod Blagojevich’in yolsuzluktan tutuklanmasının siyasetteki yozlaşmayı bir kez daha gündeme getirdiğini yazıyor. Gazete, vatandaşların siyasetçileri denetlemesinin yolsuzlukla mücadelede büyük önem taşıdığını belirtiyor:

"Kongrenin ekonomiyi canlandırmak için eyaletlere milyarlarca dolarlık altyapı yatırımları yapmaya hazırlandığı bir dönemde vatandaşların denetimi daha da önem kazanıyor. Gazetelerin iflas ettiği ve gazetecilerin işsiz kaldığı bu süreçte, yurttaşlar olup bitenleri daha iyi izlemelidir. Politikacıların seçim kampanyaları için ihtiyaç duydukları para miktarının artmasına paralel olarak, açgözlülük ve rüşvet olayları da artıyor. Blagojevich olayı, elindeki yetkileri kötüye kullanmaya niyetli politikacıların sadece bir örneğidir. Bu örnek bütün vatandaşlar için de çok önemli bir uyarıdır."

Los Angeles Times Pakistan cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari’nin Leşker-i Tayyibe örgütüne karşı harekete geçmesini olumlu bir adım olarak yorumluyor. Ancak gazete, Zerdari’nin yeterince güçlü olmadığına dikkat çekiyor:

"Geçmişte, Leşker-i Tayyibe bir saldırı düzenlediğinde, militanlar yakalanır ve birkaç ay tutulduktan sonra bırakılırdı. Zerdari, bu kez suçluların gerçekten cezalandırılmasını sağlamalıdır. Örgütün peşine düşmeli, ordu ve yerel polis içindeki destekçilerini temizlemeli, militanlarını etkisiz hale getirmeli, örgütün yan kuruluşu olan Cemaat-u Dava’yı yasaklamalıdır. Bütün bunları da sadece Hindistan’a zeytin dalı uzatmak ve bir misillemeyi önlemek için değil, aynı zamanda Pakistan’ın geleceği için de yapmak zorundadır. Aksi takdirde hem kendisinin hem de Pakistan’daki yasaların zayıflığını kabullenmiş olacaktır."

New York Times Bush yönetiminin Darfur’daki katliamları soykırım olarak tanımlamasının üzerinden bir yıl geçtiğini hatırlatıyor. Gazete, verilen sözlerin tutulmadığını ve soykırımın hala sürdüğünü kaydediyor:

"Elbette ki yaşananların baş sorumlusu Sudan devlet başkanı Ömer Hasan el Beşir’dir. Ancak Sudan’da önemli petrol çıkarları olan Çin ve Rusya da utanç verici bir biçimde Beşir’e destekliyor. Aynı utancı Afrikalı liderler de paylaşıyor. Amerika ve müttefikleri de atılması gereken adımları savsaklıyor. Bunun son örneği barış gücü askerlerinin ve mühimmatın çatışma bölgesine hala gönderilmemiş olmasıdır. Şimdi Beşir hakkında savaş suçu işlediği iddiasıyla resmen bir dava açılması Hartum’daki hesapları değiştirebilir. Eğer Beşir cani milislerini dizginler ve barış gücünün çalışmaya başlamasını engellemekten vazgeçerse, bu davanın açılması ertelenebilir."

XS
SM
MD
LG