Erişilebilirlik

'Gül Kürt Yetkililerle Görüşecek'


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün lrak'a yapması planlanan ziyaretin Aralık ayının sonlarında geçekleşeceği bildirildi. Cumhurbaskani Gül, lrak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin yanı sıra Kürt yetkilerle görüşeceği one sürülüyor.

Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) Ankara Temsilcisi Behroz Galali, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün lrak'a yapmayı planladığı ziyaretin Aralık ayının sonlarında gerçekleşeceğini bildirdi. Galali, Bağdat ziyaretinde lrak Devlet Başkanı Celal Talabani ile görüşecek olan Gül'ün, daha sonra Erbil'e geçerek Kürt yetkilerle de görüşeceğini belirtti.

Celal Talabani'nin son Türkiye ziyaretinde Gül'ü lrak'a davet ettiğini söyleyen Gelali, "Sayın Abdullah Gül'ün lrak ziyaretinin siyasi ve tarihi açıdan önemli bir ziyaret olduğunu" belirterek, "lrak'ı ilk kez bir Türk Cumhurbaşkanı ziyaret edecek. Şimdiye kadar hiçbir Türk Cumhurbaşkanı lrak'ı ziyaret etmemiştir" dedi.

Gelali, Türk Cumhurbaşkanı'nın lrak'a yapacağı ziyaretin iki ülke arasındaki siyasi, tarihi, ekonomik ve diğer alanlardaki ilişkileri açısından büyük önem arz ettiğini ifade etti.

Abdullah Gül'ün Bağdat temasları ardında Erbil ve Kerkük kentlerini de ziyaret etmesinin beklendiğini belirten Gelali, "Bu da lrak ve Kürt halkına, Türklerle Kürtler arasında gelişen ilişkilerin yeni bir mesaj niteliği taşıyor" dedi.

Basralı Kadınlara Çarşaf Baskısı

Irak'ın Basra vilayetinde kadınlara yönelik toplumsal ve siyasi baskılar giderek artmakta. Iraklı legal ve illegal siyasi İslami örgütlerin kadınlara "siyah çarşaf" baskısı yaptığı önesürülüyor.

Şii Arapların ağırlıkta olduğu lrak'ın Basra vilayetindeki kadınlara örtünme, genç kızların ilkokuldan sonra eğitim görmeme ve kadınların devlet daireleri ile hiçbir özel sektörde çalışmamaları için büyük baskıların yapıldığı iddia ediliyor.

İsminin açıklanmasını istemeyen Basra'da faaliyet yürüten bir Kadın örgütü lideri, Irak'in kuzeyinde yayin yapan Denge Azad basın kurumuna yaptığı açıklamada Kadınlara yönelik tehdit ve baskıların daha çok İslami çevrelerden geldiğini söylerken, Basra valisi Muhammed Musbiye el-Vali de İslami örgütlerin kadınlara örtünme baskısı yaptığını iddia etti.

Basra kentinde son günlerde çok sayıda kadının öldürüldüğü haberlerini doğrulayan Basra valisi Musbiye el-Vali, "Bölgede yaşanan son kadın öldürme olayları toplumsaldır. Bu kadın cinayetleri, bazı Arap aşiretleri tarafından töre, namus ve şeref adına işlenmektedir. Bölgede kadına yönelik gelişen şiddeti onaylamıyoruz, ancak iddia edildiği gibi kadınlara yönelik baskıların arkasında hiçbir siyasi İslami partisi yoktur" dedi.

Basralı Kadın örgütleri ise, bölgede kadınlara yönelik gelişen baskıların toplumsal değil, daha çok siyasi İslami örgütlerin son dönemlerde gelişen tehditlerinden kaynaklandığına dikkat çekiyor. Kadın örgütlerine göre, Basra'da kadınların yüzde 87'sinin İran ve Afkanistan benzeri siyah çarşaflar içinde. Kadınların okuma oranı ise yüzde 9 olarak hesaplanıyor.

XS
SM
MD
LG