Erişilebilirlik

Fransa'da Müslüman Mezarlığına Saldırı


Fransa’da Ramazan ayının ilk gününde 500’e yakın Müslüman mezarına ırkçı saldırı düzenlendi. Fransa’nın kuzey kenti Lille yakınlarındaki Arras mezarlığına 1.5 yıl içinde yapılan üçüncü saldırıda yine 'Beyaz güç' isimli ırkçı sloganlar ve müslümanlığa hakaret içeren sözler yazıldı, gamalı haçlar çizildi.

Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, bütün Avrupa’da yankı bulan saldırıyı kınarken, Paris’teki Müslümanlar'ın merkezi Büyük Camii, Cuma günü Arras mezarlığında büyük bir gösteri yapmaya çağırdı.

Fransa’nın Lille kenti yakınlarındaki Arras beldesinde bulunan Notre Damme de Lorette askeri mezarlığında Birinci dünya savaşında Fransa için çarpışan ve yaşamını yitiren askerlerin mezarları bulunuyor. Mezarlıkta Artois meydan savaşında ölen 30 bini aşkın askerin mezarı var. Mezarlığın bir bölümü ise Müslüman askerlere ayrılmış. Bu mezarların baş kısımları Mekke’ye bakıyor. İşte mezarlığın bu bölümü son 18 aydır ırkçı saldırıların hedefi haline geldi. Daha önce iki kez 100 kadar mezara yapılan saldırıların ardından, dün gerçekleşen üçüncü saldırıda 500’e yakın mezar tahrip edildi.

Mezar taşlarının üstüne “beyaz güç” yazıp, gamalı haçlar çizen saldırganlara ilişkin bir bulguya rastlanamadı. Mezarlığı tahrip edilmiş haliyle bulan savaş gazileri ile mezarlık personeli, saldırının geçtiğimiz Nisan ayında yapılan saldırı ile aynı karakteri taşıdığını söylediler.

Saldırıya ilişkin soruşturmayı yürüten Arras Cumhuriyet Savcısı bugün yaptığı açıklamada, Müslüman askerlere ayrılan 575 mezardan 427’sinin tahrip edildiğini bildirdi. Savcı ayrıca, 20 kadar yahudi mezarınına da saldırıda bulunulduğunu açıkladı.

Saldırının Kurban Bayramı’nın ilk gününe denk gelmesi nedeniyle de tepkiler yoğun oldu. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, bunun kabul edilemez bir ırkçı saldırı olduğunu belirtti. Ana muhalefet partisi Sosyalist Parti’nin yeni kadın lideri Martine Aubry ise saldırının bütün Fransa’yı yaraladığını kaydetti.

Avrupa’nın genelindeki Müslüman dernek ve kuruluşlarından da tepki gördü. Müslüman dernekleri ile Paris’teki Müslümanlar'ın merkezi sayılan Büyük Camii, önümüzdeki Cuma günü saldırının düzenlendiği mezarlıkta büyük bir protesto gösterisi yapma çağrısında bulundu. Fransa İslam Konseyi Başkanı Mohammed Moussaoui de, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’ye bu provokatif saldırıyı bizzat mezarlığa gelerek kınaması çağrısında bulundu.

Müslüman mezarlarına yönelik saldırılardaki artış Fransa’yı kaygılandırıyor. Daha önceki saldırılar nedeniyle Fransız Parlamentosu bünyesinde oluşturulan araştırma komisyonu da saldırıların nedeni ve niteliği hakkındaki raporunu tamamladı. Önümüzdeki Perşembe günü kamuoyuna açıklanacak komisyon raporunda son derece çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. İki iktidar partisi milletvekili tarafından “Ölülere saygıdan, saygının ölümüne” adlı rapora göre, Fransa’da her iki ya da üç gün de bir mezarlık saldırıya uğruyor.

Saldırılar genelde kırsal alanda, jandarmanın görev bölgesinde meydana geliyor. Saldırganların yüzde 80’i, 18 yaşın altındaki gençlerden oluşuyor. Milletvekilleri, sadırılara karşı önlem alınabilmesi için yeni bir takım yasal düzenlemeler de öneriyor. Saldırıların arttığına çeken milletvekilleri bu saldırıların daha ağır cezalara çarptırılmasını önererek, saldırganlara psikolojik tedavi uygulanmasını da tavsiye ediyor.

XS
SM
MD
LG