Erişilebilirlik

Küresel Yolsuzluk Raporu


Yeni yayınlanan bir araştırma sonucuna göre Rus ve Çin şirketleri yurtdışındaki ihaleleri kazanmak için en fazla rüşvet veren ülkeler arasında yer alıyor.

Merkezi Berlin’de olan Transparency International adlı kuruluş toplam 120 ülkede rüşvet olayını araştırdı.

Türkiye, geçen yıla oranla rüşvetle mücadelede biraz ilerleme göstererek 58’inci sıraya çıktı. Türkiye geçen yıl 64’üncü sıradaydı.

En fazla rüşvet olayının yaşandığı Rus şirketlerini Meksika, Çin ve Hindistan takip ediyor.

Belçika ve Kanada şirketleri en az yolsuzluğun yaşandığı şirketler. Amerika ise listede Singapur ve Fransa ile birlikte dokuzuncu sırada yer alıyor.

Araştırmaya göre alt yapı ihalelerine katılan şirketler, emlak ve petrol firmaları rüşvete en çok başvuranlar arasında.

Uluslararası yolsuzlukla mücadele için 1993 yılında kurulan ‘Transperency International’, yani Uluslarası Saydamlık Örgütü’nün yıllık raporunu bugün açıklamasının nedeni günün anlamı ile bağlantılı. 9 Aralık tüm dünyada ‘yolsuzluğa ve rüşvete karşı mücadele günü’. Amerika, AB ülkeleri ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu toplam 120 ülkenin incelendiği rapor, 2742 uluslararası uzmanın deneyim ve gözlemlerinden yararlanılarak kaleme alınmış. Rapora göre, son yıllarda yapılan tüm çağrı ve uyarılara rağmen yolsuzluk ve rüşvet sistematik bir şekilde dünyanın neredeyse tüm ülkelerinde işliyor, üstelik azalacağına artıyor.

Yolsuzluğun en yaygın olduğu ülkeler sıralamasında Somali, Myanmar ve Irak ilk üç sırayı alırken, Rusya ile birlikte Çin ve Hindistan’da yolsuzluk ve rüşvet konularında olumsuz bir bilanço ile karşı karşıyalar. Rapora göre, özellikle bu ülkelerde ihale alabilmek için rüşvet ödemek neredeyse doğal sayılıyor, uzmanlar Batılı yatırımcıları müteahhitler, kamu denetçileri ve diğer kamu görevlileri ile olan ilişkilerinde rüşvete neden olmakla ya da söz konusu ülkelerdeki bürokratları rüşvete teşvik etmekle suçluyorlar. Uluslararası Saydamlık Örgütü'nün raporuna göre, yolsuzluk sicili en temiz ülkelerin başında ise Danimarka geliyor, bu ülkeyi İsveç ve Yeni Zelanda izliyor.

Türkiye ise raporda 4,6 puan oranında ilerleyerek 2007’ye kıyasla yolsuzlukla mücadelede iyileşme gösteren ülkeler arasında yer alıyor. Yolsuzlukla mücadele konusunda önemli gelişmeler kaydettiği vurgulan Türkiye geçen yıl 64. sıradaydı, bu yıl ise 58. sıraya yükseldi.

Örgüt yetkilileri, yolsuzluğun özellikle gelişmekte olan ülkelerde 50 milyar dolarlık kayba yol açtığının tahmin edildiğini de bildirdiler. Uluslararası Saydamlık Örgütü, özellikle Batılı ülkelerin yolsuzluk ve rüşvetle mücadeleyi daha ciddiye almalarını, bu sorunun üzerine kanunları sertleştirerek gitmelerini talep ediyor.

XS
SM
MD
LG