Erişilebilirlik

Obama'dan Uzun Vadeli Büyüme Planı


Barack Obama gelecek ay görevine başlayınca, ülke ekonomisini düzeltmek ve uzun vadeli büyümenin temellerini atmak için derhal harekete geçeceğini açıkladı.

Barack Obama başkanlığa adayken yürüttüğü seçim kampanyası boyunca, kötüye gitmekte olan ekonomiyi rayına oturtmak için ekonomik politikaları değiştirmeyi vaat etti. O günlerde ekonominin durgunluk dönemine girdiği henüz tartışmalıydı. Demokrat adayın seçimi kazanmasından bu yana geçen bir ay içinde, ekonomi daha da kötüye gitti. Borsalardaki dalgalanma devam ederken yüzbinlerce kişi işini kaybetti, ev kredisini ödeyemeyenlerin sayısı arttı. Geçen hafta da Amerika’nın ekonomik durgunluğa girdiği resmen açıklandı. Federal bütçeden yapılan büyük çaplı yardımlar, çok ciddi boyutlardaki kredi darlığını gideremedi ve batmamak için hükümetten yardım isteyen sektör ve şirketlerin sayısı hızla yükseldi.

Barack Obama durumun ciddiyetini, çıktığı bir televizyon programında şöyle dile getirdi: “Karşımızda, çok büyük bir sorun var ve bu giderek daha da ağırlaşacak. İşin başına geçtiğim zaman yapacağım ilk iş, bu çok büyük problemin çapıyla dengeli bir ekonomik canlanma programını yürürlüğe koymak olacak.”

Barack Obama son günlerde ülkenin alt yapısını yenileme ve enerji tasarrufu sağlayacak alanlarda bir çok insana iş imkanı yaratmayı öngören iddialı bir plan açıkladı. Bu programın, milyarlarca dolarlık maliyeti, Kongre’nin Kasım ayında kabul ettiği finans sektörünü kurtarma planının,700 milyar dolarlık masrafına ekleniyor.Barack Obama bu konuda “Ekonomiyi, sadece kısa vadede ve derhal iş yaratacak bir şekilde değil, uzun vadede sürdürülebilir bir ekonomik büyüme yaratacak şekilde harekete geçirmemiz lazım,” dedi.

Otomobil Devleri Zorda

Obama’nın başkanlık görevini devralmasından önce karşılaşılan acil konu ise iflasın eşiğindeki üç büyük Amerikan otomobil şirketine yapılacak yardım. Obama bu sektörün ekonomi için önemini bildiğini kaydederek, federal yardım karşılığında bu sanayinin yeniden yapılanması, rekabet gücü kazanması ve karlı hale geçebileceğini göstermesi gerektiğini belirtiyor.

Otomobil sanayinin merkezi Michigan eyaletinin senatörü Demokrat Partili Carl Levin anlaşmanın çok yakın olduğunu söyledi. Levin, “Otomobil sanayine yardım edecek paket üzerinde çok yakında ve 24 saat içinde anlaşma sağlanmasını bekliyorum. Sorunun küresel boyutta olduğunu ve dünyanın her yerinde otomobil satışlarının düştüğünü herkes biliyor. Bu sadece Amerika’nın karşılaştığı bir sorun değil. Otomobil üreticisi öteki tüm ülkelerde de bu sanayiye hükümetler kredi açıyor,” dedi.

General Motors’un yöneticisi Rick Wagoner, kamyonet ve diğer büyük otomobil modellerinin üretimine ağırlık verip, yakıt tasarrufu sağlayan küçük otomobil üretimini ihmal etmelerini, hata olarak niteledi. Otomobil İşçileri Sendikası, sanayiye yardımcı olabilmek için, ücretlerde ve kazanılmış bazı yan haklarda kesintiye gidilebileceğini açıkladı.

XS
SM
MD
LG