Erişilebilirlik

'Alman Ekonomisi %4 Küçülebilir'


Dünyadaki mali krizin etkilerinden en çok ürken ülkelerin başında Almanya geliyor. Deutsche Bank’ın tahminlerine göre, 2009’da ihracata dayalı Alman ekonomisi yüzde 4 oranında küçülme tehlikesi ile karşı karşıya. Hükümet ise hazırladığı ikinci pakete paralel olarak tüketimi canlandırmak için her vatandaşa 500 Euro'luk alışveriş çeki hediye etmeyi tartışıyor.

Federal hükümetin ekonomik krize karşı önlem olarak hazırladığı ve Meclis tarafından onaylanan paket önümüzdeki iki yıl içinde toplam 50 Milyar Euro'luk yatırımların önünü açmak amacıyla bir dizi önlem içeriyor. 16 maddelik paket kapsamında, yatırım yaparak üretimi arttırmayı planlayan özel şirketlere vergi kolaylığı sağlanacak, işsizlik maaşının süresi 12’den 18 aya yükseltilecek ve ‘çevre dostu’ yeni araba alanlara 2 yıla kadar vergi uygulanmayacak.

Hükümetten Alışveriş Çeki

Başbakan Angela Merkel, paket ile Almanya’nın ekonomik krizle mücadelede Avrupa çapında en önemli kararı alan ve öncü konumundaki ülkelerden biri olduğunu savundu. Paket kapsamında küçük ve orta ölçekli işletmelerin ucuz kredi ihtiyacını karşılamak üzere de 15 milyar Euro'luk fon ayrılıyor.

Ancak bu pakete rağmen, gelecek yılla bağlantılı tahminler çok olumsuz. Deutsche Bank’ın şef ekonomisti Norbert Walter, 2009’da ekonominin %4 küçüleceğini tahmin ettiğini açıkladı. Walter, buna neden olarak özellikle otomobil ve ağır makina sektörlerinde beklenen ihracat gerilemesini gösterdi. Ülkenin önde gelen ekonomistlerinin kuşkayla baktıkları esas alan ise, ülke içi tüketimin gidişatı. Federal hükümet ve sendikalar, piyasaları durgunluktan kurtarmak için reşit olan her vatandaşa 500 Euro değerinde 'alış-veriş çeki' verilmesini tartışıyor. Söz konusu çekle sadece tüketim ürünleri satın alınabilecek.

Başbakan Merkel, 500 Euro teklifine pek sıcak değil, ancak koalisyon ortağı Sosyal Demokratlar ve sendikalar bir defalık bu tarz bir yardımın tüketicileri rahatlatacağı görüşündeler. Almanya Türk Girişimcileri ve Esnafları Derneği Başkanı Hüseyin Yılmaz ise 500 Euro'nun anı kurtaracağını, uzun vadeli bir çözüm olmadığını savunuyor. Sokakdaki vatandaş da konuya temkinli yaklaşıyor.Bu arada 500 Euro'luk hediye çekinin, bütçeye toplam 20 milyara mal olacağından yola çıkılıyor. Çek önerisinin kabul edilmesi durumunda ise, çekin 90 gün içinde alışveriş için kullanılması öneriliyor. Bir başka teklif ise, çekin Japon yada başka ülkelerin malları için değil, sadece Almanya’da üretilmiş mal ve eşyalar için geçerli olması.

XS
SM
MD
LG