Erişilebilirlik

8 Aralık Amerikan Basınından Özetler


Christian Science Monitor Türkiye ile Amerika’nın ortak stratejik hedefleri olduğunu vurguluyor. Gazete, Obama yönetiminden Türkiye ile ilişkileri düzelterek, Ankara’nın jeo-stratejik konumundan daha fazla yararlanmasını istiyor.

"İki ülke arasındaki gerginlikler azalmış olsa da önümüzdeki süreç en az Ankara’nın kendisi kadar engebeli. Amerikan seçimi sırasında Türk basını Obama’nın da desteğiyle Ermeni soykırımı tasarısının Kongreden geçeceğini takıntı haline getirdi. Başta insan hakları olmak üzere, diğer konularda da takıntılar var. Diğer yandan Amerika da Türkiye’nin tıpkı soğuk savaş dönemindeki gibi doğal bir müttefik olmasını beklememeli. Rusya, Türkiye’nin en büyük ticaret ortağı haline geldi ve iktidardaki İslamcı parti bölgedeki Müslüman ülkelere büyük yakınlık duyuyor. Türkiye, Batıya olan sadakatiyle komşularıyla yeni ilişkiler kurma konusunda bir denge oluşturmaya çalışıyor. Bu, kurulması ancak Amerika’nın da işine yarayabilecek bir denge."

Washington Times Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy’nin Akdeniz Birliği projesini mercek altına alıyor. Makalede, başlangıçta Almanya ve İngiltere’nin yanı sıra, Türkiye tarafından da şüpheyle karşılanan projenin başarıyla sürdüğü kaydediliyor.

"Almanya ve İngiltere, Akdeniz Birliği projesinin Avrupa Birliği fonlarından yararlanmasına karşın kendilerinin dışta kalacağı endişesini taşıyordu. Ancak Sarkozy’nin bu inisiyatifi genişletmeye karar vermesinin ardından bazı itirazlarını geri çektiler. Hudson Enstitüsü’nden Zeyno Baran ise, Akdeniz Birliği projesinin Türkiye tarafından Avrupa Birliği tam üyeliğine bir alternatif olarak görülmesinden kaygı duyduğunu vurguluyor. Baran, “Kimse Sarkozy’nin bu projeyi sırf Türkiye için gündeme getirdiğini düşünmüyor. Ancak Sarkozy’nin Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine muhalefeti göz önünde tutulduğunda, Fransızların ve Almanların bu öneriyi ayrıcalıklı ortaklık gibi bir seçenek olarak sunmasından endişe ediliyor” diyor ve ekliyor: “Türkiye, Avrupa Birliği’ne tam üyelik istiyor”.

Washington Post benzin vergilerinin arttırılmasını hem ekonomi, hem ulusal güvenlik hem de çevre açısından önemli bir araç olarak görüyor. Gazete, petrol fiyatlarındaki düşüşün, benzin vergilerini artırmak için bir fırsat olduğunu savunuyor.

"Otomotiv firmalarını kurtarmak için on milyarlarca dolar harcanması söz konusu. İran, Rusya ve benzer ülkelere karşı yaptırımlar ve diplomasi yoluyla mücadele ediliyor. Karbon emisyonunu azaltmak için yeni formüller geliştiriliyor. Bütün bu sorunların çözümü aslında benzin vergilerinin arttırılmasından geçiyor. Vergilerin arttırılması yakıt verimliliği yüksek arabaların kullanımını artıracaktır. Petrol gelirlerine dayanan ülkelerin yanlış hesaplara girmesini önleyecektir ve karbon emisyonunu azaltacaktır."

Los Angeles Times Meksika’da uyuşturucu çeteleriyle hükümet güçleri arasındaki çatışmalarda iki yıl içinde 6800 kişinin öldüğünü hatırlatıyor. Gazete, bu savaşın hem Meksika’nın istikrarı hem de Amerika’nın güvenliği açısından tehdit oluşturduğunu belirtiyor.

"Meksika devlet başkanı Calderon’un bu savaşı kazanması Amerika’nın çıkarınadır. Aksi takdirde, diğer sonuçlarının yanı sıra, sınırda bir kargaşa yaşanması ve göç akınının başlaması kaçınılmazdır. Amerika ve Meksika güvenlik güçleri arasındaki işbirliği arttırılmalıdır. Obama yönetimi, Amerika’dan Meksika’ya nakit akışını, silah ticaretini ve uyuşturucu yapımında kullanılan kimyasalların gidişini önlemelidir. Amerika, uyuşturucu tüketimini azaltmaya yönelik önleyici tedbirleri artırmalıdır. Uyuşturucu ticaretini teşvik eden şey, uyuşturucuya olan taleptir."

XS
SM
MD
LG