Erişilebilirlik

Uykusuzluk Kalp Sağlığına Zararlı


Doktorlar sağlık için iyi uyumanın son derece önemli olduğunu vurguluyor. Bu konuda yeni yapılan bir araştırma da uykusuzluk ve kalp hastalığı arasında sıkı bir bağlantı olduğunu kanıtlıyor.

Dünyada 70 ülke yaz saati uygulamasını kullanıyor. Bu da yaklaşık 1 milyar kişinin ilkbaharda saatleri bir saat ileri, sonbahardaysa bir saat geri alması anlamına geliyor. Kısa süre önce İsveç’te bir grup araştırmacı, sonbaharda saatlerin geri alınmasıyla, bir saat daha fazla uyunmasının, kalp krizi oranını %5 düşürdüğü sonucuna vardı. Minnesota’nın Rochester kentindeki Mayo Kliniği’nden kardiyolog Doktor Virend Somers şunları söylüyor: “Bir saat fazla uyumanın bu kadar büyük bir etkisi olduğunu görmek şaşırtıcıydı.”

Daha önceki araştırmalarda uykusuzluğun, tansiyonu yükselttiği, hormon ve kan şekeri seviyelerindeki değişiklikleri tetiklediği görülmüştü. Uykusuzluk, kalp hastalığının yanı sıra kanser, şeker hastalığı ve aşırı şişmanlık gibi sorunlara da yol açabiliyor. Doktor Somers, bir saat fazla uyumanın insan bedenini yenileme gücünün hafife alınamayacağını söylüyor. Somers’e göre uykusuzluğun büyük sağlık sorunlarına yol açtığı bir gerçek. Araştırmacılar, ilkbaharda saatlerin ileri alınmasıyla kaybedilen bir saat uyku yüzünden kalp krizi riskinin %6 oranında arttığının altını çiziyor. Uykunun bedeni iyileştirici bir etkisi var. Uzmanlar, düzenli olarak her gece 8 saat uyumanın, yıl boyunca kalp hastalığı riskini düşük tutmaya yardımcı olacağını söylüyor.

XS
SM
MD
LG