Erişilebilirlik

Kerkük'te İntihar Saldırısı


Kerkük'te düzenlenen intihar saldırısında bir polis memuru öldü, en az dokuz kişi yaralandı.

Bu arada Irak'ın orta ve kuzey bölgelerinde en az 16 el Kaide militanının tutuklandığı açıklandı. Yakalanan militanlardan birinin el Kaide'nin Bağdat'taki liderlerinden biri olduğu açıklandı.

Kürtler İnsan Hakları Raporunu Reddediyor

Irak'ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi, BM Irak Misyonu'nun Kuzey Irak'ta insan hakları ihlalleri ile ilgili yayınladığı son raporuna tepki gösteriyor. Kürt yönetimi, raporun asıl amacının siyasi hedefler olduğunu iddia ediyor.

BM Irak Misyonu'nun geçtiğimiz hafta lrak ve Kuzey Irak'taki Kürt Bölgesindeki insan hakları ihlalleriyle ilgili yayınladığı rapora Kürt yönetimi tepki göstermisti.

Kürtler, hazırlanan raporun asılsız olduğunu ve raporun arkasında siyasi hedeflerin olduğunu iddia etti.

Kürtler, "Raporda Kürt bölgesi'nde gizli cezaevleri, tutukluların avukat hakkına sahip olamadan bazen yıllarca kötü koşullarda tutulduğu, işkence ve kötü muamelelerin yaygın olduğundan söz ediyor. Rapordaki bu iddialar, gerçek dışıdır. Geçtiğimiz yıl, lrak ve Çokuluslu Gücün gözetiminde Kuzey Irak'taki cezaevlerinde yaklaşık 3 bin, son 8 ay içerinde de 600 tutuklu serbest bırakıldı" diyor.

DTP'liler Kuzey Irak'ta Temaslarda Bulunacak

Demokratik Toplum Partisi'nden beş kişilik bir heyetle 12-13 Aralık günleri arasında Irak'a gelecek. İki günlük ziyarette, Talabani ve Barzani ile görüşmeleri planlanıyor.

Yaklaşık 6 ay önce Irak'ta Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile görüşen DTP'liler bayramdan hemen sonra Kuzey Irak'a gelecek. DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, eşbaşkan Emine Ayna ve İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel'in de aralarında olduğu 5 kişilik heyet 12-13 Aralık günlerinde Kuzey Irak'ta olacak.

Süleymaniye'de Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile görüşecek olan DTP'li heyet, önceki ziyarette randevu vermeyen KDP lideri Mesut Barzani ile de Erbil'de görüşmeleri bekleniyor. DTP'liler Talabani ve Barzani ile Kürt sorunu, bölgedeki durumu ele alacak ve Irak yönetiminden Kürt sorununun çözümü konusunda öncülük yapmasını isteyecek.

İran Kandil'i Bombaladı

İran topçu birlikleri, dört gündür Irak'ın Kuzeyindeki Kandil dağı ve eteklerindeki bolgelere vuruyor.

Bölgedeki yerel güvenlik birimleri topçu atışlarının en şiddetlisinin dün gece yarısından sonra gerçekleştiğini belirtiyorlar. Dün gece 01:00'dan sonra çok sert bir şekilde başlayan topçu atışlarının bugün yerel saatle 11:00'e kadar sürdüğü belirtiliyor.

Yerel kaynaklar, İran'ın, PKK terör örgütünün iran kolu olarak bilinen PJAK'a karşı başlattığı bu operasyonların nedeni olarak, PJAK'ın Avrupa kanadından bazı onemli isimlerin Kandil bolgesinde olmalarından kaynaklandığını düşündüklerini belirtiyorlar. Aynı kaynaklar, PJAK'ın Kandil'de onemli bir toplantı gerceklestirecegini ancak, İran'nin yoğun top atışları ve Türk uçaklarının bölgede yoğun birşekilde keşifler yapmasından dolayı bu toplantının gerçekleştirilemediğini belirtiyorlar.

Türk uçaklarının özellikle PKK'nin haraç topladığı Hinare bolgesi ve PKK'nın yaralılarını tedavi ettirdigi Lolan bolgesindeki kamplar uzerinde yogun keşif uçuşları yaptığı ve hareketlilik durumunda jetlerin bölgeyi bombaladığı belirtiliyor.

XS
SM
MD
LG