Erişilebilirlik

Misket Bombası Sözleşmesine İmzalar Artıyor


Doksan dört ülkenin temsilcileri misket bombalarını yasaklayan sözleşmeyi imzaladı. Oslo’da iki günlük toplantı sonunda imzalanan sözleşme, yere düştükten sonra da insan hayatını uzun yıllar tehlikeye atan bu bombanın üretimini, satışını, depolanmasını ve kullanılmasını yasaklıyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon sözleşmenin yürürlüğe konmasının önemini vurguladı. Sözleşmeyi henüz imzalamamış ülkeleri de imzalamaya çağıran Genel Sekreter, bunun sivillerin yaşamını korumada ve öldürücü silahların yayılmasını önlemede önemli bir aşama olduğunu belirtti. Amerika, Rusya ve Çin’in de aralarında bulunduğu bir grup ülke sözleşmeyi imzalamadı.

Amerika Dışişleri Bakanlığı bu bombaları yasaklamanın Amerikan askerlerinin hayatını tehlikeye atacağını belirtti, ancak Washington’un, bu silahın temizlenmesi için bir milyar dolardan fazla harcama yaptığını açıkladı.

Sözleşmeyi imzalamayan ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor, ancak Türkiye bu silahları kullanmıyor.

Havada saçıldıktan sonra geniş bir alana yüzlerce küçük patlayıcı dağıtan bu silahlar başta çocuklar olmak üzere insan yaşamını tehlikeye atıyor. Çocuklar oyuncak sandıkları patlamamış bombaları ellerine almaya çalışırken ölüyor.

XS
SM
MD
LG