Erişilebilirlik

Amerika'da İşsizlik Yüzde 6,7


Amerika’da işsizlik ve haczedilen ev sayısı rekor düzeye yükseldi.

Bugün açıklanan rapora göre Kasım ayında 533 bin kişi işini kaybetti. Bu son 34 yılın en kötü rakkamı oluyor. Amerika’da bu yıl şimdiye kadar 1 milyon 900 bin kişi işini kaybederken işsizlik oranı yüzde 6,7’e çıktı.

Beyaz Saray işsizlik raporundan kaygı duyduğunu açıklarken yeni Başkan Barack Obama, ekonomik krize acil bir kararlılıkla müdahele edilmesi gerektiğini ancak sorunun çözümünün zaman alacağını söyledi.

Öteyandan Emlak Bankaları Birliği,yayınladığı rapordaAmerika’da her10 ev sahibinden birinin yaipotek borcunu ödemede geciktiği ya da evine haciz konduğunuaçıkladı. Bu,konut sektöründe son 30 yılın en kötü raporu oluyor.

Bu arada Amerika’nın üç büyük otomobil şirketinin yöneticisi 34 milyar dolarlık devlet yardımı alabilmek için çok köklü değişiklikler yapmayı vaad ediyor.

Dün Senato komisyonunda soruları yanıtlayan General Motors, Ford ve Crysler’in yöneticileri bugün de Temsilciler Meclisi üyelerinin karşısına çıkıyor.

Amerikan Kongresi’nden destek isteyen General Motors, Ford ve Chrysler otomobil şirketlerinin yöneticileri Senato Bankacılık Komisyonu’na bilgi veriyor. Komisyon çalışmaları bugün de devam etti. Otomobil üreticileri iflasın eşiğinde olduklarını söylüyor ve acilen milyarlarca dolar değerinde ek kaynak istiyor. İki hafta önce bu şirketlerin yöneticilerinin bir yandan yardım isterken özel uçaklarıyla Washington’a gelmeleri büyük tepki toplamıştı. Şirket yöneticileri bu sefer özel uçaklarını kullanmadı.

GM Başkanı Rick Wagoner şirketlerin hata yaptığını kabul etti ancak yardım ihtiyacının çok ciddi olduğunu söyledi: “Bu desteği istediğimiz için özür diliyoruz. Keşke piyasalar daha iyi durumda olsaydı da bu yardımı istemekzorunda kalmasaydık.”

Amerika’da otomobil satışlarında ciddi bir düşüş oldu; kredi sıkışıklığı var. Otomobil üreticileri de 34 milyar dolar acil yardım istiyor.

Sendika liderleri de bu şirketlerin iflas etmesi durumunda üç milyon kişinin işini kaybedebileceği uyarısında bulunuyor. Amerikan Otomobil Çalışanları Sendikası Başkanı Ron Gettelfinger GM ve Chrysler şirketlerinin yıl sonuna kadar batabileceğini söyledi: “Bu şirketlerin batması parça üreticilerini de etkileyecek, bu da Ford’un da batmasına neden olabilir.”

Chrysler, en az 7 milyar dolar desteğe ihtiyacı olduğunu açıklarken, GM 12 milyar dolar kredi istedi. Ford Başkanı Alan Mullaly, rakiplerine göre daha iyi durumda olduklarını, ancak yine de kredi garantisi istediklerini bildirdi: “Ford şirketinin 9 milyar dolar krediye ihtiyacı var. Bunu kullanmak zorunda kalmayacağımızı umuyoruz.”

Kongre üyeleri yeni bir kurtarma paketi hazırlama konusunda isteksiz. Ancak Komisyon Başkanı Senatör Christopher Dodd, bu soruna kayıtsız kalmanın daha büyük sorunlara yolaçmasından korktuklarını söyledi: "Harekete geçmemek çözüm değil. Bu soruna kayıtsız kalmamız belirsizliği arttırır ve istikrarsızlığı körükler."

Kongre üyeleri, kaynak sağlanan şirketlerin iyi denetlenmesi gerektiğini vurguluyor.

Otomobil şirketlerinin yöneticileri, kaynağın gereksiz yere kullanılmayacağını göstermek için önümüzdeki yıl sadece bir dolar maaş almayı kabul ettiklerini açıkladı.

Bazı işçiler bu kararı destekliyor: “Evet, bunu yapmaları gerekiyordu. Tabii yılda 25 milyon dolar kazananların, bu yıl bir dolara razı olması hiç de zor olmasa gerek.”


XS
SM
MD
LG