Erişilebilirlik

Gates: Obama'ya Hayır Diyemezdim


Amerika Savunma Bakanı Robert Gates başkanlık görevini devralmaya hazırlanan Barack Obama’nın Irak politikasını uygulamaktan rahatsız olmayacağını söyledi.

Görevde kalacağı açıklandıktan sonra basın toplantısı düzenleyen Gates, Obama’nın asker çekme politikasının, Irak’ta güvenlik alanında elde edilen kazanımları tehlikeye atmaması gerektiğini de söyledi.

Obama Ocak ayından itibaren 16 ay içinde Irak’taki savaşçı birlikleri geri çekeceğini duyurmuştu. Ancak Gates, Obama’nın sorumlu bir çekilme planı uygulamak istediğini ve Irak’taki komutanların tavsiyelerine uymaya hazır olduğunu söyledi.

Amerika’nın Irak’ta yaklaşık 146 bin askeri bulunuyor. Irak’taki savaşta 2003 yılından bu yana 4200 Amerikan askeri hayatını kaybetti.

Gates, Amerika iki ayrı cephede savaşırken Obama’nın görevde kalma teklifine hayır diyemeyeceğini de belirtti. Amerika’nın Afganistan’da da 34 bin askeri bulunuyor.

Gates yeni yönetimin diğer önceliklerinin ise Afganistan’daki stratejiyi gözden geçirmek ve Guantanamo’daki esir kampını kapatmak olacağını söyledi.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG