Erişilebilirlik

Obama'nın Atamaları ve Türkiye


Amerika’nın 44. Başkanı olarak görevi devralmaya hazırlanan Barack Obama önceki gün ulusal güvenlik ekibini açıkladı. Washington’da yorumcular, bu atamaları, Türk-Amerikan ilişkileri açısından olumlu buluyor.

Barack Obama, Dışişleri Bakanı olarak New York Senatörü Hillary Clinton’ı; Savunma Bakanı olarak şimdiki bakan Robert Gates’i; Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak da eski NATO başkomutanı Orgeneral James Jones’u seçti.

Uluslararası ve Stratejik Araştırmalar Merkezi (CSIS) uzmanı Samuel Brannen, Barack Obama’nın dış politika ekibini “tanınmış isimlerden” seçerek tecrübeye ne kadar önem verdiğini gösterdiğini söylüyor. Bu üç isim de Türkiye’yi yakından tanıyan kişiler olarak tanınıyor. Brannen, Dışişleri Bakanı seçilen Clinton’un, eşi Bill Clinton döneminde Türk - Amerikan ilişkilerinde gelinen noktayı arayacağı görüşünde: “Hillary Clinton, eşi Bill Clinton’un Türkiye’de ne kadar popüler olduğunu biliyor. Dolayısıyla Türk-Amerikan ilişkilerinde o döneme geri dönmeye çalışacaktır. Eşine danışacaktır. Bence bu Obama için inanılmaz bir kaynak…”

Türkiye’yle Amerika arasındaki stratejik ortaklık kavramı Bill Clinton döneminde geliştirilmişti. Brannen, Clinton’ın Türkiye’yi bir ortak olarak göreceğini söylüyor:

“Hiçbir ciddi dış politika yetkilisi Türkiye’nin Amerika için bir ortak olmadığını söyleyemez. Seçim kampanyasında seçmenlere - Ermeni diasporasına - ne söylemiş olurlarsa olsunlar Türkiye’nin NATO üyesi olduğunu; Türkiye’nin Avrupa’yla ilişkilerin düzeltilmesinde rol oynayacağını; Irak’ın güçlü ve birleşik bir devlet olarak kalmasına katkıda bulunacağını; Irak’tan asker çekilmesi konusundaki önemini; Afganistan, Pakistan, Hindistan, Gürcistan, Rusya gibi ülkelerle olan bağlarını takdir edecektir. Bence Clinton Türkiye’yi bir ortak olarak görecektir.”

Brannen, Clinton isminin bir marka olduğunu belirterek Obama’nın, Amerika’nın imajının düzeltilmesi açısından da iyi bir seçim yaptığına inanıyor.

Barack Obama yardımcısı olarak Delaware Senatörü Joe Biden’ı seçtiğinde, Biden’ın Obama’ya dış ilişkiler konusunda önemli katkıda bulunacağı düşünülmüştü. Biden’ın, Senato üyesi olarak tartışmalı konularda Türkiye karşıtı bir tutum sergilemesi de Türkler arasında kaygı yaratmıştı. Brannen, Clinton gibi güçlü bir siyasetçinin Dışişleri Bakanlığı’na gelmesinin Biden’ın rolünü değiştireceğini, dış politika konularında Obama’nın tek bir kişinin görüşlerine dayanmayacağının anlaşıldığını söyledi.

Brannen, Savunma Bakanı Robert Gates’in görevine devam etmesinin ve Ulusal Güvenlik Danışmanlığı’na eski Avrupa Kuvvetleri Komutanı Orgeneral James Jones’un getirilmesinin de Türk-Amerikan ilişkilerine olumlu bir etki yapacağı görüşünde:

“Savunma Bakanı Gates’in Türkiye’ye yaklaşımını biliyoruz. Türk-Amerikan askeri ilişkileri önemli ölçüde düzeldi. PKK konusunda 2007 Kasımında istihbarat paylaşımı anlaşması yapılmıştı – Savunma Bakanı Gates bu konuda sorumluluk sahibiydi. Türkiye’nin güvenliğine önem veriyor, Türkiye’nin NATO üyeliğine değer veriyor. Bu, çok önemli. Orgeneral Jones da NATO Kuvvetleri ve Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı yapmış bir subay olarak Türkiye’yi yakından tanıyor. Jones, Türkiye’yi Amerika’nın stratejik ortağı olarak biliyor. Irak’ta da görev yapmış bir komutan olarak Türk-Amerikan ilişkilerinin güçlü bir şekilde seyretmesini hedefleyecektir.”

Barack Obama’nın yaptığı atamaların Senato’da onaylanması gerekiyor.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG