Erişilebilirlik

AP Reform İstiyor


Hollandalı parlamenter Ria Oomen-Ruijten tarafından kaleme alınan Türkiye’nin İlerleme Raporu’yla ilgili karar tasarısının taslağı Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu’nda ele alındı. Avrupa Parlamentosu’nun belgesinde verilen ana mesajları, müzakerelerin başlamasından bu yana reformların yavaşlama sürecinin devam ettiği vurgusu ve hükümetin siyasi reformları devam ettirme konusundaki iradesini kanıtlaması talebi oluşturuyor.

Belgede, Ergenekon suç örgütü konusunda yetkililer, soruşturmaları sürdürme ve örgütün devlet yapılarına ulaşan ağlarının tam anlamıyla ortaya çıkarma konusunda teşvik ediliyor. Sanıklara yönelik olumsuz muamele haberlerinden duyulan endişenin altının çizildiği belgede, adil bir yargı süreci beklentisi dile getiriliyor.

AB Komisyonu’nun açıkladığı İlerleme Raporu’na paralel bir tonun benimsendiği, eksilerin olumlu unsurların önünde yer aldığı karar taslağında ifade ve basın özgürlüğünün tam anlamıyla korunmamasından duyulan üzüntü dile getiriliyor ve internet sitelerine uygulanan yasaklar eleştiriliyor. Bu yasakların Türkiye’yi demokratik ve çoğulcu bir toplumun standartlarından uzaklaştırdığı vurgulanıyor.

Kapsamlı anayasal reform girişiminin türban konusundaki tartışmayla sonuçlanmasından duyulan üzüntü dile getiriliyor ve hükümetten sivil anayasa çalışmasını tamamlaması isteniyor. Bu yapılırken de siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerinin yanı sıra etnik ve dini azınlıkların da sürece dahil edilmesinin istenmesi dikkat çekiyor.

Alevilerin özellikle eğitim ve ibadet yerleri konusundaki sorunlarının sürdüğünün dile getirildiği belgede, hükümetten endişeleri bir an önce gidermesi talep ediliyor. Kürt sorununa çözüm için siyasi inisiyatif talep edilen belgede DTP’den ve DTP’li milletvekilleinden PKK’yla ve onun terör eylemleriyle aralarına mesafe koymaları talep ediliyor. PKK’nın eylemleri kınanıyor ve Türkiye’yle dayanışma içinde olunduğu vurgulanıyor. Belgede PKK’nın derhal ve şartsız ateşkes ilan etmesi talep ediliyor.

Taslak belgede reform sürecinin arka arkaya 3. yılda da yavaşlama sürecini devam ettirmesinden endişe duyulduğu belirtiliyor ve hükümetten reformlar konusundaki iradesini kanıtlaması isteniyor. Belgede, Türk toplumu ve ana siyasi partiler arasındaki kutuplaşmadan endişe duyulduğu dile getiriliyor.

Üzüntü duyulan bir başka başlığı da hükümetin kapsamlı bir yolsuzlukla mücadele stratejisini devreye sokmaması oluşturuyor.

Siyasi parti liderlerine, uzlaşı ruhu içerisinde diyalog arayışına girmeleri ve Türkiye’yi modernleştirerek istikrarlı, çoğulcu ve refah düzeyi yüksek bir topluma dönüştürme amaçlı reform takvimi üzerinde anlaşmaları çağrısının yapıldığı belgede bu yıl da “Ermeni soykırımı” ifadesine yer verilmedi. Belgeye nihai halinin Mart 2009’da verilmesi öngörülüyor.

XS
SM
MD
LG