Erişilebilirlik

Gurbetçileri Kızdıran Karar


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni bir ekonomik paket açıklaması bekleniyor. Bu çerçevede, piyasaya sıcak para sağlamak amacıyla, Merkez Bankası’ndaki döviz hesaplarının Ziraat Bankası’na devredilebileceği bildiriliyor. Ancak bu öneri, yurt dışındaki hesap sahiplerinde tepki yarattı.

Yurt dışındaki Türk vatandaşlarının tasarrufları Türkiye’de genel olarak Merkez Bankası’nda yatıyor. Avrupa’daki Türklerin Merkez Bankası’ndaki mevduatlarının miktarı konusunda kesin veriler yok, ancak 15 milyar Euro’luk bir rakamdan yola çıkılıyor. Avrupa’daki Türklerin sahip olduğu genel mevduatın miktarının ise 80 Milyar Euro civarında olarak tahmin ediliyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetinin, piyasalardaki nakit darlığını ve panik havasını rahatlatmak için Merkez Bankası’ndaki hesapları Ziraat Bankası’na transfer etmeyi planlaması, hesap sahiplerinde tedirginlik yarattı. Önerilen modelde, Ziraat Bankası’nın 'Kredi Mektuplu Döviz Tevdiat Hesabı' olarak tanımlanan söz konusu hesaplara sunulan faizi yükseltmesiyle, krediye dönüşebilecek yaklaşık 4 milyar Euro kaynak yaratılacağından yola çıkılıyor. Hesaplara mevduat ve gizlilik güvencesi tanınacağı haber veriliyor.

Ancak yurt dışındaki, özellikle de Almanya’daki hesap sahibi Türk vatandaşlarının bu gelişmeye kuşku ile bakmasının nedeni, daha önce Merkez Bankası ile yaşanılan olumsuz olaylarla bağlantılı. 2000 yılında, Almanya’daki Dresdner Bank üzerinden Merkez Bankası’nda hesap açtıran onbinlerce Türk, Alman vergi dairelerinin ve polisinin ev ev düzenlediği baskınlarla sarsılmış, geçmişe dönük çok yüksek meblağlarda vergi cezası ödemek zorunda kalmışlardı. O dönemde Alman ve Türk basınında çıkan haberlerde Merkez Bankası’nda mevduatı olan Türklerin gizli listesini Alman yetkililere kimin verdiği konusu çeşitli spekülasyonlara neden olmuştu.

Merkez Bankası’nda 'Kredi Mektuplu Döviz Tevdiat Hesabı’ olan 300 bin müşterinin paralarının Ziraat Bankası'na aktarılması için hukuksal açıdan bir çözüm bulunmasının şart olduğunu belirten bankacılık hukuku uzmanı Berlinli avukat Sami Taş, hesap sahiplerinin tek tek izninin alınması gerektiğini vurguluyor.

Bu arada Ankara’dan gelen haberlere göre ise, Merkez Bankası yetkilileri yurt dışındaki Türk vatandaşlarının mevduatlarının başka bir bankaya transfer edilmesi durumunda, ülke rezervlerinin azalacağını, bunun da Türkiye'nin kredi notunun düşmesine neden olabileceğini belirterek, hükümetin bu planına karşı tavır koyuyorlar.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG