Erişilebilirlik

Hindistan İçişleri Bakanı İstifa Etti


Hindistan'da, Başbakan Manmohan Singh hükümeti, Mumbai'da (Bombay) en az 175 kişinin ölümüyle sonuçlanan terörist saldırıların siyasi bedeliri ödemeye başladı. Başbakan, gelişmeleri görüşmek üzere parti organlarını toplantıya çağırırken İçişleri Bakanı Shivraj Patil istifa etti.

Hindistan'ın ticaret merkezi ve en kalabalık kenti Mumbai'daki olaylardan önce de İçişleri Bakanı Patil, görevini yerine getiremediği gerekçesiyle muhalefetin sert eleştirilerine hedef oluyordu.

İçişleri Bakanlığı görevine, saygı duyulan Maliye Bakanı Palaniappan Chidambaram'ın getirilmesi bekleniyor. Maliye Bakanlığı görevini de Başbakan Singh'in üstleneceği tahmin ediliyor.

Muhalefetteki BJP (Janata) Partisi'nin liderlerinden Arun Jaitley, İçişleri Bakanı'nın istifasının, hükümetin güvenlik alanındaki hatalarını kapatmaya yetmeyeceğini söyledi. Jaitley, mevcut hükümet döneminde istihbarat sisteminin tamamen çöktüğünü, güvenliği tehdideden gelişmeler karşısında gereken önlemlerin alınamadığını, terörle mücadele için gerekli hukuki adımların atılmadığını öne sürdü ve hükümetin ülkeyi yönetme konusunda yeterli olamadığını savundu.

Hindistan'da başlıca medya organları olaylardan siyasi liderleri ve partileri sorumlu tutuyor. Ülkenin önde gelen gazetesi, Times of India, bugünkü yorumunda, "masum insanlar ölürken siyasilerimiz ellerini ovuşturuyor" dedi. Hindustan Times gazetesi de yorumunda yetersiz politikacıların terörizmi oy kazanmak için bahane olarak kullanmaya çalıştığını yazdı.

Televizyon kanallarında,güvenlik güçlerinin operasyonları sürerken siyasilerin, olayların olduğu yerlere gidip demeçler vermeleri eleştirildi.

İktidardaki koalisyon hükümeti içinde en büyük grubu oluşturan Kongre Partisi'nin sözcüsü Abhishek Manu Singhvi ise hükümeti savunarak, gelişmeleri en yüksek düzeyde ciddi olarak değerlendirdiklerini söyledi.

Koalisyon hükümetini oluşturan partilerin bugünkü toplantısında Mumbai olaylarının ülkede siyasi kargaşaya ve Hindu çoğunlukla Müslümanlar arasında çatışmalara yolaçmasını önleme konusu üzerinde duruldu. Nüfusu 1 milyar 200 milyona yakın olan Hindistan'da yaklaşık 160 milyon Müslüman var.

Mumbai'de 10 ayrı yerde yaklaşık 60 saat süren terörist saldırılarda ölenlerin 18'i yabancı ülke vatandaşları.

XS
SM
MD
LG