Erişilebilirlik

28 Kasım Amerikan Basınından Özetler


New York Times petrol fiyatlarındaki gerileme ile birlikte, Venezuela devlet başkanı Hugo Chavez’in Amerikan karşıtlarını finanse etmekte zorlanacağını yazıyor. Gazete, böyle bir dönemde Obama’nın Latin Amerika ülkeleriyle ilişkilere önem vermesi gerektiğini vurguluyor:

"Washington ya doğrudan ya da uluslararası kuruluşlar aracılığı ile Latin Amerika ülkelerine yardıma hazır olmalıdır. Kongre, Kolombiya ile imzalanan ticaret anlaşmasını onaylamalıdır. Washington uyuşturucu ticareti konusunda bölgesel bir diyalog başlatmalı, Güney Amerika’ya yasa dışı silah kaçakçılığını önleyecek adımlar atmalıdır. Etanol ithalatına uygulanan gümrük vergisini düşürmek, hem Amerika’nın fosil yakıtlara bağımlılığını azaltacak, hem de Brezilya ile ilişkileri geliştirecek bir adımdır. Ayrıca göçmenlik reformu da bir an önce yapılmalıdır."

USA Today ise Obama’nın Ortadoğu barışı konusunda Clinton ve Bush dönemlerindeki başarısızlıklardan ders çıkartması gerektiğini savunuyor. Gazete, zamanlamanın önemine de dikkat çekiyor:

"Ortadoğu barışı bir gecede, son dakika çabasıyla sağlanacak bir şey değildir. İsrail’de 10 Şubat’ta yapılacak seçimde, barış görüşmelerine daha açık olan Tzipi Livni kazansa bile, Filistin tarafında liderlik sorunu hala devam ediyor. Gazze’de sertlik yanlısı Hamas, Batı Şeria’da ise Mahmud Abbas liderliğindeki El Fetih, denetimi elinde tutuyor. Abbas’ı zayıflatmadan Hamas’la bir ilişkiye geçip-geçmeme konusunda verilecek karar, Obama yönetimi açısından büyük önem taşıyor. Geçen yıl düzenlenen Annapolis , zirvesi önemli bir gelişme sağlayamadı. Ancak, doğru zamanda harekete geçmek için uygun bir zemin oluşturmayı da başardı."

Washington Post, Obama’nın kabinesini oluştururken, kişisel sadakat veya siyasi bağlılıktan çok kişisel becerileri ön plana çıkartmasını destekliyor. Gazete, savunma bakanı Robert Gates’in de görevinde kalması düşüncesine sıcak bakıyor:

"Gates, Irak’ta görev yapan komutanları dinleyerek, savaşın gidişatına göre uygun adımlar attı. Amerikan askerlerinin 2011 sonuna kadar Irak’ta kalmasını sağlayacak anlaşmanın mimarlığını yaptı. Dün Irak meclisinin de onayladığı bu anlaşma , Irak’taki birlikleri aşamalı olarak Afganistan’a kaydırmasına olanak sağlayacak. Gates, 2006 yılındaki karanlık dönemde göreve geldiğinde böylesine başarılı olacağını kimse tahmin etmiyordu. Şimdi, Obama’nın bu geçiş süreci devam ederken Gates’i görevde bırakması büyük önem taşıyor."


Los Angeles Times da Obama’nın dışişleri bakanı olarak Hillary Clinton isminde karar kılmasını destekliyor. Ancak gazete Clinton ve Obama’nın geçmişte rakip olmasının bazı sıkıntılar yaratabileceğini de belirtiyor:

"Tarih, geçmişte birbirine rakip olanların dış politikada işbirliği yapmasının zor olduğunu gösterse de, Clinton bir istisna oluşturabilir. Clinton, Amerikan dış politikasına bir canlılık getirebilir ve hukukçu kimliği, zorlu görüşmelerde kendisine yardımcı olabilir. Tıpkı Obama gibi, Clinton da esnek ve pratik olabileceğini kanıtlamış birisi. Obama’nın dışişleri bakanlığına Clinton’ı ataması, ona ve birlikte paylaşacakları yönetime duyduğu güvenin göstergesidir."

XS
SM
MD
LG