Erişilebilirlik

Almanya Durgunluk Dönemine Girdi


Almanya'da gayrisafi yurtiçi hasıla üçüncü çeyrekte yüzde 0,5 daraldı. Böylece Alman ekonomisi son 12 yıldan bu yana en kötü durgunluk dönemine girdi. Almanya İstatistik Kurumu iki dönem üst üste yaşanan gerilemeyle durgunluk girildiğini doğruladı. Ekonomik krizin kaygıyla izlendiği sektörlerden biri de turizm.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü OECD, geçen Salı Almanya için karamsar bir tablo çizmiş, ekonomik öngörü raporunda, Almanya'daki mevcut resesyonun en erken 15 ay içinde aşılabileceği belirtmişti. OECD Alman ekonomisindeki krizin 2009 ortalarında doruk noktasına çıkacağı öngörüsünde bulunurken, ülke ekonomisindeki gerilime, ihracattaki azalma ile doğrudan bağlantılı gösteriliyor. Dünya ihracat şampiyonu olan Almanya’da dış satım bir önceki üç aylık döneme göre yüzde 0,4 gerilerken, ithalatta yüzde 3,8 artış kaydedildi. Uzmanlara göre, küresel ekonomik kriz Alman mallarına olan talebin azalmasına yol açıyor, bu durum uzunca bir süre etkisni sürdürecek. Almanya’da tahminlere göre ekonomik krizden en yoğun etkilenecek sektörlerden biri de turizm. Dış ülkelerde tatil amacıyla geçen yıl 70 milyar Euro harcayan Almanlar, dünyada en çok turizm harcaması yapan ulusu oluşturuyor. Almanya’daki iç turizmin pahalı otel fiyatları nedeni ile önümüzdeki kış aylarında ve gelecek yaz sezonunda büyük kayıp vermesi beklenirken, Türkiye’ye yönelik hizmet veren turizm kuruluşları ise 2009 sezonunda krizi fırsata dönüştürmeyi hedefliyor. Almanların, yüzde 17’lik bir dilimle Türk turizm pazarında ilk sırada yer aldığını hatırlatan Öger Türk Tur Yönetim Kurulu Başkanı ve Avrupa Parlamentosu milletvekili Vural Öger kriz karşısında mantıklı önlemler alınması durumunda, Türkiye’nin İspanya ve İtalya başta olmak üzere Akdeniz çanağındaki rakiplerine göre daha avantajlı olacağını görüşünde.
Avrupa Türkiye Turizm İş Konseyi Başkanı Hüseyin Baraner ise, Türk turizminin sözkonusu krizi, daha önce edindiği benzer tecrübeler sayesinde diğer ülkelere oranla daha rahat atlatacağını ve gelecekten umutlu olduğunu dile getiriyor:
“Geçen yıllardan daha iyi olacak. Biliyorsunuz biz krizi en iyi okumuş, öğrenmiş, tecrübe etmiş bir toplumuz. Bu son 20-25 yılda neler yaşamadık ki? Türkiye’deki terörden tutunda, siyasi kargaşaya, doğal afetlere kadar. Yine bunun kadar ağır olan ekonomik krizlerin hepsini atlattık.

Turizmciler daha şimdiden sektörün dünya çapındaki en önemli buluşması Berlin Uluslararası Turizm Fuarı ITB’ye odaklanmış durumda, gelecek yaz sezonunun gidişatının krizden ne kadar etkileneceğinin somut olarak fuarda anlaşılacağını belirtiyorlar. Türkiye’nin konuk ülke olacağı ITB 2009 Mart ayı başında düzenlenecek.

XS
SM
MD
LG